An omnet++ model for su transmissions with pu protection in a cognitive radio network
Bilişsel radyo ağında pu korumalı su iletimleri için omnet++ modeli
  1. Tez No: 726465
  2. Yazar: BEYZA GÖLGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN MAŞAZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bilişsel radyo ağlarında (CRN) çalışmalar daha çok ikincil kullanıcıların (SU) spectrumu ortamda iletim yapan birincil kullanıcı (PU) yoksa nasıl en verimli şekilde kullanacağı üzerinedir. Ancak SU kendi iletimini başarılı bir şekilde yaparken PU başarımının korunması da gerekmektedir. Bu nedenle bu tezde PU iletimine odaklanılmış, PU iletimlerinin SU iletiminden en az düzeyde etkilenmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Bunun için iki farklı araya yerleştirmeli spectrum paylaşım CRN modelini OMNET++ simulasyon programında geliştiriyoruz. İlk çalışmamızda, bir PU ve bir SU alıcı verici çifti ile araya yerleştirmeli tek kanallı INET Framework'e dayalı CRN modelliyoruz. INET'in Ortam Erişim Kontrol (MAC) protokolü olarak sunduğu iki modülden biri olan Çarpışmadan Kaçınmayla Taşıyıcı Dinleyen Çoklu Erişim (CSMA/CA) tabanlı CsmaCaMac modülü SU için uygundur. Sunulan diğer MAC protokol modülü AckingMac, kullanıcının ortamı dinlemeden iletim yapmasını sağlar ancak CsmaCaMac modülü ile uyumlu değildir ve PU iletimi için yeterli özelliklere sahip değildir. Bu nedenle, PU iletimi için CsmaCaMac modülü ile uyumlu yeni bir modül geliştirdik. PU modülü, kullanıcının ortamı dinlemeden iletmesini sağlar ve yeniden iletim ve alındı (ACK) mekanizmasına sahiptir. İkinci çalışmamız ise crSimulator çalışmasını baz alarak oluşturduğumuz iki kanallı CRN modelidir. crSimulator çoklu kanal CRN için alt yapı sunarken PU'lar için gerçek bir haberleşme sağlamaz. PU düğümü yalnızca ortamı meşgul tutmak için verici olarak kullanılır. PU paketlerinin alıcı düğümü yoktur noktadan noktaya iletim gerçeklenmez. Bu nedenle iki kanallı CRN modelimizde hem alıcı hem verici PU düğümleri modelleyip paketlerin karşı düğüme iletimini yeniden iletim ve ACK mekanızması ile garantiliyoruz. Geliştirilen iki CRN modelini çeşitli simülasyonlar alarak doğruluyoruz. Paket boyutlarını, PU'ların ortama çıkış sürelerini değiştirerek ve SU iletimini röle aracılığıyla gerçekleştirerek her iki kullanıcı için paket iletimini inceliyoruz.
Özet (Çeviri)
The studies in cognitive radio networks (CRN) mostly focus on how the secondary users (SU) can use the spectrum most efficiently if there is no primary user (PU) transmitting in the medium. However, PU transmission must be protected while SU utilizes medium successfully. For this reason, in this thesis, we take into account PU transmission and studies are done to minimize the destructive effects of SU transmissions on PU transmission. We develop two different interweave spectrum sharing CRN models in the OMNET++ simulation program. In our first study, we model a single-channel CRN with a PU and a SU transceiver pairs based on INET Framework. One of the two modules that INET offers as a Medium Access Control (MAC) protocol, the Carrier Sense Multiple Access / Collision Avoidance (CSMA/CA) based CsmaCaMac module is suitable for SU. The other MAC protocol module offered, AckingMac, allows the user to transmit without listening to the medium, but it is not compatible with the CsmaCaMac module and does not have enough features for PU transmission. Therefore, we have developed a new module for PU transmission, which is compatible with the CsmaCaMac module. The PU module enables the user to transmit the medium without listening and has a retransmission and an acknowledgment (ACK) mechanism. Our second study is two-channel CRN model that we developed based on the crSimulator study. While crSimulator provides infrastructure for multi-channel CRN, it does not provide real communication for PUs. The PU node is only used as a transmitter to keep the medium busy. Packets transmitted from PU do not have a receiving node and point-to-point transmission is not performed. Therefore, in our two-channel CRN model, we model both receiver and transmitter PU nodes and guarantee the transmission of packets to the peer node with a retransmission and an ACK mechanism. We verify the two developed CRN models by taking various simulations. We examine the packet transmission for both users by changing packet sizes and the interval time of the PUs and performing the SU transmission over a relay node.