Gebelerin ilaç kullanım nedenleri ve etkileyen faktörler
Drug use reasons in pregnancy and factors affecting
  1. Tez No: 726492
  2. Yazar: NAZAN TAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIYMET YEŞİLÇİÇEK ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi'nde 20 Ekim 2020 ile 15 Nisan 2021 tarihleri arasında kadın doğum polikliniğine başvuran 750 gebe ile ilaç kullanım nedenleri ve etkileyen faktörleri tespit etmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Gebelikte Kullanılan İlaçlar ve Nedenleri Tespit Formu”ve“Akılcı İlaç Kullanım Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde; sayı, yüzde, medyan, minimum, maksimum değerleri ve Lojistik Regresyon Analizi yapılmıştır. Gebelerin %93.7'sinin gebelik süresince ilaç kullandığı ve kullanılan ilaçların %91.6'sının reçeteli, %2.1'inin reçetesiz olduğu ayrıca %63.1'inin birden fazla ilaç (28.3'ü bir ilaç, %30.5'i iki ilaç, %26'sı üç ilaç, %6.8'i dört ilaç) kullandığı saptanmıştır. Gebelerin en çok kullandığı ilaçların sırasıyla %86 oranında vitamin (folik asit, D vitamini, multivitamin), %33 oranında antikoagülan (ecopirin, oksapar), %30.2 oranında demir ilaçları (vegaferon, maltofer, ferrosanol) olduğu belirlenmiştir. Gebelerin %76.4'ünün vitamin / vitamin eksikliği, %30.4'ünün antikoagülan, %23.3'ünün demir eksikliği / anemi nedeniyle ilaç kullandıkları tespit edilmiştir. Bununla birlikte gebelerin %68.4'ünün ilaçları akılcı şekilde kullandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed as a descriptive research with 750 pregnant women referred to Trabzon Karadeniz Technical University (KTU) Farabi Hospital obstetrics outpatient clinic of between 20 October 2020 and 15 April 2021 to determine the reasons for drug use and the factors affecting it. The data were collected using the“Descriptive Information Form”,“Drugs Used in Pregnancy and Causes Determination Form”and“Rational Drug Use Scale”. In the statistical analysis of the data; number, percentage, median, minimum, maximum values and Logistic Regression Analysis were calculated. It was determined that 93.7% of the pregnant women used drugs during pregnancy and 91.6% of the drugs used were prescription, 2.1% were over-the-counter, and 63.1% (28.3% one drug, 30.5% two drugs, 26% three drugs, 6.8% four drugs) used more than one drug. The most commonly used drugs by pregnant women were 86% vitamins (folic acid, vitamin D, multivitamin), 33% anticoagulant (ecopirin, oxapar), and 30.2% iron drugs (vegaferon, maltofer, ferrosanol). It was determined that 76.4% of the pregnant women used drugs for vitamin / vitamin deficiency, 30.4% for anticoagulants, 23.3% for iron deficiency / anemia. However, it was determined that 68.4% of the pregnant women used the drugs rationally.