Plasental tromboksan A2 reseptör düzeyinin gebelik prognozuna etkisi
Placental levels of thromboxane A2 receptor the effect of pregnancy prognosis
  1. Tez No: 293102
  2. Yazar: İSLİM ÖZBEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAHRAMAN ÜLKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Erken ve sporadik gebelik kayıpları sık karşılaşılan jinekolojik problemlerdir. Gebelikte ise en sık karşılaşılan komplikasyon olduğu bilinmektedir. Gebelik kayıplarının büyük bir kısmı ilk trimester içinde olur ve bu oran bundan sonra hızla düşer. Günümüz şartlarında erken gebelik kaybına sebep olan nedenleri saptayabilmek her zaman mümkün olmamaktadır. Spontan gebelik kayıplarına neden olan maternal faktörler arasında ise genetik bozukluklar, uterin anomaliler, endokrin faktörler, enfeksiyonlar ve bağışıklıkla ilişkili faktörler sayılabilir.Gebeliğin başarılı gidişatı için etkili bir uteroplasental dolaşım şarttır ve bu dolaşım hemostaz bozukluklarından etkilenebilir. Hemostatik hataların plasental yatak damarlarında tıkanıklığa yol açabilmesinden yola çıkılarak, gebelik sırasında koagülasyon faktörlerindeki beklenmeyen değişikliklerin düşük oluşumuna neden olabileceği düşünülebilir.Amaç: Spontan abortus (missed, komplet, inkomplet veya habitual) ve terapötik küretaj (istemli küretaj) olgularında plasenta ve desidua dokusundaki Tromboksan A2 reseptör düzeyini immunohistokimyasal yöntemle karşılaştırılmasıdır.Gereç ve Yöntemler:Çalışmaya Ocak 2010 ile Mart 2012 tarihleri arasında Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na spontan abortus tanısıyla başvuran 19 hasta ve 25 kontrol hastası dahil edilmiştir. Hastaları çalışma grubuna dahil etmeden önce hastanın yaşı, gebelik sayısı, paritesi, daha önceki gebeliklerindeki abort sayısı, sistemik hastalık varlığı (diabet, hipertansiyon, kalp hastalığı vb.), sigara-alkol-kafein-ilaç vs kullanımı, son adet tarihinin ilk günü öyküsü sorgulandı. Kanama pıhtılaşma öyküsü bulunan , kanama pıhtılaşmayı etkileyen ilaç kullanma öyküsü bulunan ve sistemik hastalığı bulunan olgular çalışmaya alınmamıştır.Bulgular: Spontan düşük yapan 19 hastanın toplam gebelik, doğum ve çocuk sayıları anlamlı olarak istemli düşük yapan 25 hasta grubuna göre daha az, kendiliğinden düşük sayıları ise daha fazla. Yaşlar açısından iki grup arasında anlamlı farklılık yoktur. Tromboksan A 2 reseptör düzeyininimminohistokimyasal boyanma sonuçlarında ; Nukleer boyanma istatistik açıdan uygun olmadığından değerlendirmeye alınmamıştır. Endometrial bezler, desidua, villoz trofoblastlar ve intermediate trofoblastlar icin ayri ayri boyanmalar bakıldı. Intermediate trofoblastlarda hic boyanma izlenmedi. Sito ve sinsityo yani villoz trofoblastlarda degişken boyanma tesbit edildi.Sonuç:Çalışma sonucunda Endometrial ve plasental dokuda Tromboksan A2 reseptör düzeyi açısından iki grup arasında anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Early and sporadic pregnancy loss are common gynecological problems. This is known that, it is the most common compication of pregnancy. Most of pregnancy loss occurs in the first trimester and this proportion fall rapidly thereafter. In today's terms, the cause of early pregnancy loss is not always possible to detect. Maternal factors that may cause spontaneous pregnancy loss are the genetic factors, uterine abnormalities, endocrine factors, immunological factors and infections.For the successful progress of pregnancy, an effective uteroplacental circulation is mandatory and this circulation can be effected by haemostatic disorders. Considering the fact that haemostatic failures can cause an obstruction at the placental vascular lacunes, it can be figured out that the unexpected changes in coagulation factors during the pregnancy may be the reason of an abortion.Objective: Spontaneous abortion (missed, complete, incomplete or habitual) and therapeutic abortion (voluntary abortion) placenta and decidual tissue in patients with immunohistochemical methods to compare the level of Thromboxane A2 receptor.Materials and Methods: 19 patients with spontaneous abortion diagnosis and 25 control group, who applied to Kafkas University Medical faculty of Obstetrics and Gynecology Department between January 2010 and March 2012, have been involved in the study,. Patients included in the study were questioned beforehand about the patient's age, number of pregnancies, parity, number of previous abortion , the presence of systemic disease (diabetes, hypertension, heart disease, etc.), non-alcohol-caffeine-drug etc. usage, the story of the first day of last menstrual history. Patients with a history of bleeding, clotting and with a history of using drugs that affect coagulation of bleeding and with systemic disease were excluded from this study.Results: : Numbers of pregnancy, childbirth and the number of children with the 19 patients of spontaneous abortoin were significantly less than the group with the 25 patients of voluntary abortion but spontaneous abortion is more.There is no significant difference in ages between the twogroups. The level of thromboxane A 2 receptores immunohistochemical nuclear staining result was not assessed,because it was not appropriate statistically.Endometrial glands, decidua, villous trophoblasts and intermediate trophoblasts were painted separately.Staining was not observed in Intermediate trofoblasts. Variable staining were detected in the villous Sito and sinsityo trofoblasts.Conclusion: Thromboxane A2 receptor level of endometrial and placental tissue as a result of work between the two groups were not significantly different.