Samsun kamu hastaneleri acil servislerinde çalışan hemşirelerin triyaj bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of triage knowledge levels of nurses working at emergency services in samsun public hospitals
  1. Tez No: 726519
  2. Yazar: ABED ALAZEEZ M.M. ALMALAHY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Samsun kamu hastaneleri acil servislerinde çalışan hemşirelerin, triyaj bilgi düzeylerini değerlendirmek amacıyla kesitsel bir araştırma olarak planlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma, Samsun kamu hastaneleri acil servislerinde çalışan hemşirelerin ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi acil servisinde çalışmakta olan 324 hemşireden 300'ünün (%97.2) katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan hemşireleri tanıtıcı bilgi formu ve triyaja ilişkin bilgi düzeyleri formu kullanılarak toplanmıştır. Veriler, yüzdelik ve ortalama (min-maks) şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: It was planned as a cross-sectional study in order to evaluate the triage knowledge levels of nurses working in Samsun public hospitals emergency services. Material and Method: This research was carried out with the participation of nurses working in emergency services at Samsun public hospitals and 300 (97.2%) of 324 nurses working in Ondokuz Mayıs University Health Application and Research Center emergency services. The data were collected by using the nurses introductory information form prepared by the researcher by scanning the literature, and the knowledge levels form about triage. The data are presented as percent, mean (min-max).