Finding an alternative multi-purpose space for Palestinian youth in modern cafes: The case of Nablus, Palestine
Modern kafelerde Filistinli gençlere çok amaçlı alternatif bir mekan bulmak: Nablus örneği, Filistin
  1. Tez No: 726539
  2. Yazar: RAWAN SAMİ ALAMEYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN NAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, müşterilerine sosyal ve kültürel bir alan sağlayan kafelerin Nablus'taki diğer mevcut olmayan veya sınırlandırılmış kamusal alanlara bir alternatif olduğunu savunmaktadır. Kafeler insanların kahve içtikleri yerlerdir; en azından insanlara“kafe nedir?”sorusu sorulduğu zaman akıllarına ilk gelen tanım bu olmuştur. Tarih boyunca bu tanım genişlemiş, kahve evleri farklı aşamalar geçirdikçe daha da kapsayıcı hale gelmiştir. Kafe artık sadece kahve içilen bir yer olmaktan çıkıp aynı zamanda farklı etkinlikler bulup ürettikleri mekânlara dönüşmüştür. Böylece sosyal ve kültürel bir merkez haline de gelmiştir. Kafeler Avrupa'da Aydınlanma Dönemi'nde, aslen ilk icat edildikleri Arap Yarımadası, Levent Bölgesi, Mısır, Irak ve Türkiye'de icat edildikten yaklaşık 150 yıl sonra ortaya çıkmıştı ve zamanla bütün dünyaya yayılmıştı. 20. yüzyılın sonunda internetin ve 21. yüzyılın başında internet kafelerin devrimsel icadına rağmen geleneksel kafe modeli hâlâ sosyal ve kültürel etkinlikler için merkezî bir toplumsal alan olma özelliği taşıyor. Bu çalışma, Habermas'ın“kamusal alan”teorisini 21. yüzyılda ve modern bir coğrafya olan Nablus şehri için ele almaktadır. Bu tezde ben, halk kütüphaneleri, gençlik merkezleri, ortak çalışma alanları gibi Nablus'taki birçok kamusal alan eksikliğinin insanları ve özellikle de gençleri alternatif alan sadece aramaya değil aynı zamanda yaratmaya da yönlendirdiğini savunmaktayım. Çalışmada nitel araştırma metodolojisine başvurulmuştur. Gözlemler ve detaylı görüşmeler Nablus'taki iki farklı kafenin düzenli genç müşterileri ile yürütülmüştür. Çalışmaya göre, kafe modelinin eğitim merkezleri, halk kütüphaneleri, küçük tiyatrolar ve sahneler gibi birçok işlev gören çok amaçlı alanlara dönüşebilme kapasitesi sayesinde kamusal alan mevcudiyeti ve erişimi konusundaki problemi kısmen çözebildiği görülmektedir. Bu konuyu el almanın, kafeler başta olmak üzere kamusal alanların Nabluslu gençlerin günlük hayatlarının üzerindeki rolünü anlamakla bağlantılı olarak Filistinlilerde kamusal alanın önemi hakkında farkındalık uyandıracağını düşünüyorum. Filistinli gençlerin her gün karşı karşıya kaldıkları zorluklara rağmen kafelerin gözle görülebilir bir değişim getirdiği yadsınmamalıdır.
Özet (Çeviri)
This study argues that the cafe, which provides a social and cultural space for its customers, is an alternative place for other unavailable or limited public spaces in Nablus. A cafe is a place where people drink coffee; this was the first definition people gave when asked what is a cafe? Throughout history, this definition has expanded and become more inclusive as the coffee house has gone through different phases; the cafe has become a place not only for drinking coffee but also a place where people find and create various activities. Moreover, it has become a social and cultural center. Cafes emerged in the era of Enlightenment in Europe, nearly after a century and a half of existence in the Arabian Peninsula, Levant area, Egypt, Iraq, and Turkey where coffeehouses actually originated, to later reach the whole world. Even with the revolutionary invention of the internet in the late 20th century and the cyber cafe in the current century, the traditional cafe model is still a central public space for social and cultural activities. This study projects Habermas' theory of the“Public Sphere”in a neoteric geography in the 21st century, which is Nablus city. In this thesis, I argue that the deficiencies in many public spaces in Nablus, such as public libraries, youth centers, and co-working areas, drove people, especially the city's youth, not only to look for alternative places but also to create them. In this study I am using a qualitative research methodology. Observations and in-depth interviews are conducted in two cafes in Nablus with some of their young regulars. This thesis suggests that the examined cafe model could partly solve the issue of public space availability or accessibility, forming an alternative multi-functional space for training centers, public libraries, mini theaters, and stages, for instance. I think addressing this topic can make people in the Palestinian community more aware of the importance of the public sphere, especially cafes in this case, since the public sphere plays a significant role in the daily lives of youth in Nablus. Indeed, these cafes have created a considerable change, even with all the challenging circumstances Palestinian youth encounter on a daily basis.