COVİD-19 ARDS'de artan driving pressure yoğun bakım mortalitesini nasıl etkiler?
How does increased driving pressure affect intensive care mortality in COVID-19 ARDS?
  1. Tez No: 726540
  2. Yazar: MEHMET CAN ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM OYA HERGÜNSEL, UZMAN SİNAN AŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve Amaç: Covid-19 ilişkili ARDS'de (C-ARDS) refrakter hipoksemi ve/veya hiperkarbi nedeniyle invaziv mekanik ventilasyon (İMV) uygulanan hastalarda ventilatörle ilişkili akciğer hasarı (VİLİ) mortalite riskini artırmaktadır. Bu çalışmada, C-ARDS'de İMV'ye bağlı ventilasyon ilişkili akciğer hasarının (VİLİ) en önemli komponentlerinden biri olan sürücü basıncının (driving pressure, DP) mortalite prediktivitesi araştırılmıştır. VİLİ'nin diğer bileşenlerinin özeti kabul edilen dinamik mekanik power (MPdyn), total mekanik power (MPtot) ve diğer solunum mekaniklerinin mortalite üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Gereç-Yöntem: SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği Genel Yoğun Bakım Ünitesinde 18.03.2020 - 01.08.2021 tarihleri arasında C-ARDS'li hastalar Metavision/QlinICU Clinical Decision Support Softwareden Structured Query Language (SQL) sorguları ile retrospektif olarak elde edilmiştir. Laboratuvar verilerinden prokalsitonin, fibrinojen, ferritin, kreatin kinaz, laktat dehidrojenaz, D-Dimer, lökosit sayısı, lenfosit sayısı, lenfosit yüzdesi, nötrofil sayısı, nötrofil yüzdesi, CRP, trombosit sayısı, ALT, AST, SOFA, APACE II ve mekanik ventilatör verilerinden DP, MPdyn, MPtot, Pmean, Pplato, PEEP değerleri incelenmiştir. Mann Whitney U testi, ROC (Receiver Operating Characteristic) eğri analizi uygulanmıştır. Solunum mekanikleri ve laboratuvar parametrelerinin hastalık risk skorlarının değerlendirilmesinde logistik regresyon ve Backward LR modeli ile Cox Orantısal Hazard Regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: C-ARDS'li 450 hastadan çalışma kriterlerini sağlayan 298 hasta çalışmaya dahil edildi. Ortalama yaş 56.5 yıl olarak bulundu. Bunların % 39'u kadın hastaydı. 48 saat üzeri İMV uygulanan C-ARDS'lı hastaların yoğun bakım mortalitesi 85 (%28,5)'i survival, 213 (%71,5)'ü non-survival olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Background & Aim: Ventilator-associated lung injury (VILI) increases the risk of mortality in patients undergoing invasive mechanical ventilation (IMV) due to refractory hypoxemia and/or hypercarbia in Covid-19-associated ARDS (C-ARDS). In this study, the mortality predictivity of driving pressure (DP), which is one of the most important components of IMV-induced ventilation-related lung injury (VILI) in C-ARDS, was investigated. The effects of dynamic mechanical power (MPdyn), total mechanical power (MPtot), and other respiratory mechanics on mortality, which are considered as summary of other components of VILI, were evaluated. Material & Methods: Patients with moderate to severe ARDS associated with Covid-19 between 18.03.2020 - 01.08.2021 were obtained retrospectively with the questionnaires Structured Query Language (SQL) from Metavision/QlinICUClinicalDecisionSupport Software at SBU Bakırköy Dr.Sadi Konuk Training and Research Hospital Anesthesiology and Reanimation Clinic General Intensive Care Unit. As laboratory data, procalcitonin, fibrinogen, ferritin, creatine kinase, lactate dehydrogenase, D-Dimer, leukocyte count, lymphocyte count, lymphocyte percentage, neutrophil count, neutrophil percentage, CRP, platelet count, ALT, AST, SOFA, APACE II and mechanical ventilator data , MPdyn, MPtot, Pmean, Pplato, PEEP values were examined. Mann Whitney U test, ROC (Receiver Operating Characteristic) curve analysis was applied. Logistic regression and Backward LR model and Cox Proportional Hazard Regression analysis were used to evaluate the disease risk scores of respiratory mechanics and laboratory parameters. Results: 298 patients who met the study criteria were included in the study of the 450 patients with C-ARDS. The mean age was 56.5 years. 39% of them were female. The intensive care mortality of patients with C-ARDS who underwent IMV for more than 48 hours was found to be 85 (28.5%) survival and 213 (71.5%) non-survival.