Hurşid Ahmed Paşa (1762?-1822)
Hurşid Ahmed Pasha (1762?-1822)
  1. Tez No: 726543
  2. Yazar: CEM DÜZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHEYLA YENİDÜNYA GÜRGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Osmanlı Devleti'nin 19. yüzyıl ilk çeyreğinde yüzleştiği siyasi meselelerin içinde bulunan ya da yakından tanıklık etmiş olan Hurşid Ahmed Paşa'nın biyografisi, bu çalışmanın temel konusudur. Fransa'nın Mısır'ı işgali ile başlayan süreçte tarih sahnesine çıkan Hurşid Ahmed Paşa, Mısır'da işgal sonrası düzenin yeniden kurulması ve iktidar mücadelesiyle dolu üç yıl geçirdi. Mısır valiliğindeki başarısızlıklarından dolayı gözden düşmüş bir devlet adamı olarak bir müddet kenarda kaldı. Ancak imparatorluğun kaderini kökten değiştiren Sırp isyanı bir noktada Hurşid Ahmed Paşa'nın kaderini de değiştirdi. Zira Sırp isyanı karşısında çizdiği başarılı profil, onun daha önceki başarısızlıklarını örtmüş ve kendisine sadarete giden yolu açmıştı. Fakat başkent siyasetinden uzak bir taşra idarecisi vasfı taşıması, sadaretteki günlerinin kısa sürede noktalanmasına sebep oldu. İstanbul'dan sonra göreve devam ettiği Bosna, Selanik, Kütahya ve Halep'te meydana gelen isyanlarla başarılı mücadelesi, Hurşid Ahmed Paşa'nın imparatorluğun taşrasında kudretli bir devlet adamı olarak ortaya çıkmasını sağladı. Nitekim Tepedelenli Ali Paşa ve Yunan isyanları ile mücadele için de başkentin aklına gelen ilk isim oldu. Hurşid Ahmed Paşa'nın devlet görevi içinde bulunduğu 1802-1822 yılları 19. yüzyıl boyunca imparatorluğu uğraştıracak olan meselelerin köklerini barındırması açısından önemlidir. Bundan dolayı çalışmanın merkezine Hurşid Ahmed Paşa alınarak; III. Selim, IV. Mustafa ve II. Mahmud iktidarlarını kapsayan siyasi, askeri, idari ve sosyal alanlardaki kaotik dönemin arka planı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is the biography of Hurşid Ahmed Pasha, who took part in or witnessed the political issues faced by the Ottoman Empire in the first quarter of the 19th century. Hurşid Ahmed Pasha became an important political figure in the process that started with the occupation of Egypt by France, spent three years in Egypt, full of re-establishment of order and power struggle. He remained on the sidelines for a while as a disgraced statesman due to his failures in the governorship of Egypt. However, the Serbian uprising, which radically changed the fate of the empire, also changed the fate of Hurşid Ahmed Pasha at one point. His successful performance in the case of the Serbian rebellion covered his previous failures and opened the way for him to the grand vizierate. However, the fact that he was a provincial administrator who wasfar from the politics of the capital caused his days in the Grand Vizier to come to an end in a short time. His successful struggle against the rebellions in Bosnia, Thessaloniki, Kütahya, and Aleppo, where he continued his duty after Istanbul, enabled Hurşid Ahmed Pasha to emerge as a powerful statesman in the provinces of the empire. As a matter of fact, he was the first name that came to mind of the capital for the struggle against Tepedelenli Ali Pasha and the Greek rebellions. The years 1802-1822, when Hurşid Ahmed Pasha was in state duty, are important in that they contain the roots of the issues that would plague the empire throughout the 19th century. Therefore, by taking Hurşid Ahmed Pasha to the center of the study; The background of the chaotic period in the political, military, administrative, and social fields during the reigns of Selim III, Mustafa IV and Mahmud II is presented.