Uluslararası Örgütler Hukuku açısından Afrika Birliği ve kıtadaki etkinliği
African Union in terms of International Institutional Law and its efficiency in the continent
- Tez No: 726544
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR BUMİN ÖZARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
19. yüzyılda, Avrupa kıtasında siyahlar arasında Pan-Afrikanizm çağrısı yükselmiş ve çoğu Afrika ülkesinin bağımsızlığından sonra bu çağrı, Avrupa'dan Afrika'nın içlerine kaymıştır. Afrikalı liderler bu amaca çeşitli yollarla ulaşmaya çalışmışlar ve bu girişimler Casablanca Bloku, Brazzaville Bloku ve Monrovia Grubunun kurulmasıyla sonuçlanmıştır. 1963 yılında kıtanın insanlarını bir araya getirerek ortak çıkarlara yönlendirmek, Afrika kıtasının bağımsızlığını sağlamak, salgın hastalıkların ve iç savaşların ortadan kaldırılmasını gerçekleştirmek için Afrika Birliği Örgütü kurulmuştur. Ancak Soğuk Savaş sonrası uluslararası ilişkilerde meydana gelen değişimler, örgütü çağa ayak uyduran, kıtanın uluslararası toplumdaki konumunu ve ağırlığını koruyan bir şekle dönüştürmeye zorlamıştır. 2001 yılında, Afrika Birliği Örgütü'nün yerini almak üzere Afrika Birliği kurulmuştur. Bu çalışmada Afrika Birliği'nin ortaya çıkış süreci, uluslararası örgütler içindeki yeri, organları, üyelik yapısı ve kıtanın sorunları karşısındaki etkinliği ele alınmıştır. Afrika Birliği, uluslararası hukukun önemli bir alt alanı olan uluslararası örgütler hukuku çerçevesinde çeşitli yönleriyle incelenmiştir. Ayrıca Afrika Birliği'nin temel belgelerinde yapılan düzenlemeler doğrultusunda, örgütün uygulamadaki durumu da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 19th century, the call for Pan-Africanism rose among blacks in the European continent and after the independence of most African countries, this call shifted from Europe to the interior of Africa. African leaders have tried to achieve this goal in various ways and these attempts have resulted in the establishment of the Casablanca Bloc, the Brazzaville Bloc and the Monrovia Group. In 1963, the Organization of African Unity was established to bring the people of the continent together and direct them towards common interests, to ensure the independence of the African continent and to eliminate epidemics and civil wars. However, the changes in international relations after the Cold War forced the organization to transform into a form that keeps up with the times and preserves the continent's position and weight in the international community. In 2001, the African Union was established to replace the Organization of African Unity. In this study, the emergence of the African Union, its place in international organizations, its organs, membership structure and its effectiveness against the problems of the continent have been discussed. The African Union has been examined in various aspects within the framework of international organizations law, which is an important sub-area of international law. In addition, in line with the arrangements made in the basic documents of the African Union, the situation of the organization in practice has also been evaluated.