Aile hekimliği asistanlarının K2 vitamininin etkileri ve kullanımı hakkındaki bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitudes and behaviors of family medicine residents about the effects and use of vitamin K2
  1. Tez No: 726555
  2. Yazar: SONER BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: K2 vitamini pıhtılaşma faktörleri, osteokalsin ve matriks-Gla proteini gibi vücuttaki birçok proteinin işlevi için önemli olan yağda çözünen bir vitamindir. K2 vitamini ve diğer çeşitli takviye edici gıda ürünlerinin hastalıktan koruma ve tedavi amacıyla kullanımı, hastaların hekimlere danışma eğiliminde olduğu bir konudur. Aile hekimlerinin, koruyucu hekim olarak, yanlış kullanımları önlemek için hastaları bu konuda bilgilendirmesi önemlidir. Çalışma, aile hekimliği asistanlarının K2 vitamini hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek ve farkındalıklarını artırmak amaçlı planlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Kesitsel-tanımlayıcı tipte bir anket çalışması olan çalışmamız, 26 Şubat 2022 – 12 Mart 2022 tarihleri arasında yapılmış olup, İstanbul'da eğitim gören 214 aile hekimliği uzmanlık öğrencisini kapsamaktadır. Toplam 26 sorudan oluşan anketimizde, katılımcıların sosyodemografik özellikleri, vitamin K2 ve takviye edici gıdalar hakkındaki tutum ve davranışları ile K2 vitamini hakkındaki bilgi düzeyleri sorgulandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Vitamin K2 is a fat-soluble vitamin important for the function of many proteins in the body, such as coagulation factors, osteocalcin, and matrix-Gla protein. The use of vitamin K2 and various other dietary supplements for disease prevention and treatment are the issues that patients tend to consult with physicians. It is important that family physicians, as the preventive physicians, inform patients about this in order to prevent inappropriate use. This study was planned to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of family medicine residents about vitamin K2 and to increase their awareness. MATERIAL and METHOD: Our study, which is a cross-sectional-descriptive questionnaire study, includes 214 family medicine residents studying in Istanbul. In our questionnaire consisting of 26 questions, the sociodemographic characteristics of the participants, their attitudes and behaviors about vitamin K2 and dietary supplements, and their level of knowledge about vitamin K2 were questioned.