Diyabetik ketoasidozlu hastalarda sfingozin 1- fosfat düzeyi ölçümü ve kalp ritmi değişkenliği değerlendirmesi
Measurement of sfingosine 1-phosphate level and evaluation of heart rhythm variability in patients with diabetic ketoacidosis
- Tez No: 726561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVCAN İPEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Diyabetik Ketoasidoz Tip 1 DM de görülen en tehlikeli diyabet komplikasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Diyabetik Ketoasidozlu hastalarda oluşabilecek olan elektrolit anormallikleri, kan şekeri yüksekliği ve metabolik asidoz hastalarda yaşamı tehdit eden durumlardandır. DKA tedavisinin süresinin uzaması hastalarda mortalite ve morbidite oranlarını artırmaktadır. Bizim bu çalışmayı yapmamızdaki amaçlarımızdan biri TİP 1 DM nin en acil komplikasyonu olan diyabetik ketozasidozlu hastalarda bakılan sfingozin-1 fosfat markerinin hastalarda oluşacak olan uzun süreli hipergliseminin önüne geçebileceği, sfingozin -1 fosfat yolağı üzerinden geliştirilebilecek medikal tedavilerin hastalığın gelecekteki tedavi seçenekleri açısından yol gösterici olması amaçlanmıştır. Bununla beraber gelecek yıllarda S1P molekülünün pankreas beta hücreleri üzerindeki yıkımı önleyici etkisinden faydalanılarak diyabet hastalığının ortaya çıkmasının önlenmesinde katkı verebileceğini düşünmemizdir. Bu çalışmadaki bir diğer amacımızda DKA lı çocuk hastalarımızda DKA başvuru anında ve hastaların diyabetik ketoasidoz tedavisi bittikten sonra çekilen EKG leri kıyaslanarak, hastaların kalp tepe atım hızı değişkenliği, PR mesafesi değişkenliği, QRS genişliği, QTc süresi, ST elevasyonu ve depresyonu varlığını ortaya koymaya çalışmaktır. Biz yaptığımız bu çalışmayla Diyabetik Ketoasidozlu hastalarda EKG çekilmesinin önemini vurgulamaya ve literatüre faydalı olmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Ocak 2020 – Kasım 2020 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Çocuk Endokrin Servisinde ya da çocuk hastalıkları yoğun bakımda Diyabetik Ketoasidoz nedeniyle yatış almış hastalar dahil edilmiştir. Aynı süre içerisinde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Çocuk hastalıkları polikliniğine başvurmuş kronik hastalığı olmayan kız yada erkek farketmeden 1ay ile 18 yaş arasındaki sağlıklı çocuklar çalışmaya alınmış olup; prospektif vaka kontrollü olarak çalışma dizayn edilmiştir. Demografik özellikler, DKA dereceleri, laboratuvar sonuçları, kan gazı tahlilleri değerlendirilmiştir. Prospektif olarak yapılan bu çalışmada, hasta olan gruba DKA tanısı konulduktan hemen sonra, sağlıklı gruptan ise poliklinik şartlarında sfingozin-1-fosfat düzeyi araştırmak için 3 cc periferik kan numunesi alınmıştır. Alınan bu kanlar sağlıklı kontrol grubu çocuk hastalar ile sfingozin-1 fosfat düzeyini kıyaslayabilmek için kullanılmıştır. Çalışmamızın sonunda hasta diyabetik ketoasidoz grubu ile sağlıklı kontrol grubu sfingozin-1-fosfat düzeyi açısından kıyas edilmek için istatistiksel olarak tartışılmıştır Ayrıca Hasta DKA lı gruba, hastaneye ilk başvuru anında ve ketoasidoz tedavisi bittikten bir gün sonra 12 derivasyonlu EKG çekimi yapıldı. Çekilen bu EKG ler birbirleriyle kıyaslandı. EKG'lerde sinüs ritmi dışında görülen tüm ritimler patolojik olarak kabul edildi. Çekilen EKG örneklerinde kalp tepe atım hızı, PR mesafesi ölçümü, QRS genişliği, QTc süresi ve ST elevasyonu ya da depresyonu varlığı değerlendirildi. Bulgular: Bu çalışmaya 34 DKA hasta grubu ve 40 tane sağlıklı grup çocuk dahil edilerek 74 çocuk hasta ile çalışma yapılmıştır. Hasta grubun yaş ortalaması 11,5 yaş iken kontrol grubunda ise 10 yaştır. Hasta grubun cinsiyet oranı kız %52,9, erkek ise %47.1 iken sağlıklı grupta kız hasta oranı %55 erkek hasta oranı %45 dir. Hasta grupta Hafif DKA oranı %50,orta DKA oranı %26,4 ve ağır DKA oranı %23,6 dır. DKA lı hasta grubunda bakılan S1P düzeyi sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı yüksek izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Diabetic Ketoacidosis is the most dangerous complication of diabetes in Type 1 DM. Electrolyte abnormalities, high blood sugar and metabolic acidosis that may occur in patients with Diabetic Ketoacidosis are life-threatening conditions in patients. Prolonging the duration of DKA treatment increases mortality and morbidity rates in patients. One of our purposes in conducting this study is to guide the future treatment options of the disease by medical treatments that can be developed through the sphingosine-1 phosphate pathway, where the sphingosine-1 phosphate marker, which is measured in patients with diabetic ketosacidosis, which is the most urgent complication of TYPE 1 DM, can prevent long-term hyperglycemia in patients. . However, we think that in the coming years, the S1P molecule may contribute to the prevention of the emergence of diabetes by taking advantage of its anti-destructive effect on pancreatic beta cells. Another aim of this study is to try to reveal the presence of heart rate variability, PR distance variability, QRS width, QTc duration, ST elevation and depression in our pediatric patients with DKA by comparing the ECGs taken at the time of DKA admission and after the diabetic ketoacidosis treatment is finished. With this study, we aimed to emphasize the importance of ECG recording in patients with Diabetic Ketoacidosis and to contribute to the literature. vii Materials and Methods: Patients who were hospitalized in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Pediatric Endocrine Service or pediatric intensive care unit due to Diabetic Ketoacidosis between January 2020 and November 2020 were included in this study. During the same period, healthy children aged between 1 month and 18 years, who applied to the Kahramanmaraş Sütçü İmam University Pediatrics Polyclinic without any chronic disease, were included in the study; A control group consisting of 40 people in total was made and a prospective case-controlled study was designed by working with a total of 74 patients. Demographic features, DKA degrees, laboratory results, blood gas analyzes were evaluated. In this prospective study, 3 cc peripheral blood samples were taken from the healthy group immediately after the diagnosis of DKA to investigate the sphingosine-1-phosphate level in the outpatient group. These blood samples were used to compare the sphingosine-1 phosphate level with healthy control pediatric patients. At the end of our study, the diabetic ketoacidosis group and the healthy control group were statistically discussed in order to be compared in terms of sphingosine-1-phosphate levels. In addition, 12-lead ECG was recorded in the patient with DKA at the time of first admission to the hospital and one day after the ketoacidosis treatment was finished. These ECGs were compared with each other. All rhythms except sinus rhythm on EKGs were considered pathological. In ECG samples, the heart rate, PR distance measurement, QRS width, Qtc duration and presence of ST elevation or depression were evaluated. Results: In this study, 34 DKA patient groups and 40 healthy children were included in the study, and a study was conducted with 74 pediatric patients. While the mean age of the patient group is 11.5 years, it is 10 years old in the control group. While the sex ratio of the patient group is 52.9% female and 47.1% male, female patient ratio is 55% male patient ratio is 45% in the healthy group. Mild DKA rate was 50%, moderate DKA rate was 26.4% and severe DKA rate was 23.6% in the patient group. The S1P level in the DKA patient group was found to be significantly higher than in the healthy control group.