Hemşirelerin afetlere yönelik tutum ve davranışları
Thi̇s research i̇s done to determi̇ne the atti̇tudes and behavi̇ours of the nures
  1. Tez No: 726564
  2. Yazar: BÜŞRA NUR KESKİNSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SERAP KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi' inde çalışan hemşirelerin afetlere karşı tutum ve davranışlarını, afetlere ilişkin tecrübelerini, eğitim gereksinimlerini tespit etmek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel türde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde çalışan 2143 hemşire oluşturmuştur. Ancak çalışma gönüllülük esasına dayandığı için evrene ulaşılamamış olup %95 güven aralığında olup %5,23 hata oranına sahip 302 hemşire ile tamamlanmıştır. Veriler Tanımlayıcı Özellikler Formu ve Hemşirelerde Afete Hazırlık Algısı Ölçeği (HAHAÖ) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, ortalama, Mann - Whitney U testi, Kruskall Wallis H testi, Spearman kolerasyon analizi kullanılmıştır. Çalışma bulgularına göre hemşirelerin yaş ortalaması 25,88±2,21 bulunurken, çoğunlukla kadın (%62,3), bekâr (%76,7), lisans mezunu (%91,7), acil servis hemşiresi (%51,5) ve en fazla 0-3 yıl arası çalışma süresinin olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin %73,8'inin afetlere karşı 'kısmen hazır' olarak nitelendirmişlerdir. HAHAÖ'nin Cronbach (α) değeri 0,917 ile oldukça yüksek bulunmuştur. Katılımcıların HAHAÖ'den aldıkları puanlara göre hazırlık alt boyutunda 25,702 (min-max:puan 6-30 puan), müdahale boyutunda 30,202 (min-max:9-45 puan ), afet sonrası boyutunda 17,374(min-max:5-25 puan) puan ve ölçek toplamından ise 73,278 (min- max:puan 20-100) ortalama puan aldıkları tespit edilmiştir. Bu sonuçlar hemşirelerin afet algılarının oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. Katılımcıların cinsiyet, eğitim durumu, afet eğitimi türü ve hastane afet planını okuma değişkenlerine göre afet algısı düzeylerinde anlamlı ilişki (p>0,05) bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Work in Başakşehir Çam and Sakura City Hospital, for the disasters and also to see their experiences and necessities about the disasters in a definite and sectional way. The research is planned to be done among 2143 nurses working in Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. However the study is based on voluntariness, all the nurses haven't been reached so the study is continued with the 302 nurses Who have %95 confidence interval and %5,23 error rate. Datas are collected with the form of specifications and scale of disaster preparation sense in nurses(HAHAÖ). Numbers, percentage, average, Mann-Whitney U Test, Kruskall Wallis H Test, spearman correlation analysis are used to consideration of the Datas. According to the research findings, the average of ages of the nurse is 25,88 +- 2.21. They are mostly women (%62,3),single (76,7), bachelor (%91,7), working in emergency (%51,5) and they have 0-3 years working time at most. The %73.8 of nurses are qualified partially ready for the disaster. Cronbabach (a) value of the scale of disaster preparation sense in nurses is dound very high with 0,917. According to the scores of the scale of disaster preparation sense in nurses, they got 25,702 (min-max: 6-30 points) in preparation sub- dimension, 30,202 (min-max: 9-45 points) in interference dimension, 17,374(min-max: 5- 25 points) in after disaster dimension and 73,278 (min-max 20-100 points) in total scales. These results show that the sense of disaster preparation of the nurses are rather high. According to the sex, educational background of the participants, the kind of disaster education and changeables of the reading hospital disaster plan, no meaningful relation is found in perception levels of disaster (p>0,05).