Feyerabend'te bilim-iktidar ilişkisi
Science-power relationship in viewpoint of Feyerabend
- Tez No: 660460
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRAGÜL AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmamın temel amacı“Feyerabend'te Bilim-İktidar”ilişkisini ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmamın amacına ulaşmak için öncelikle yazarın özgün eserlerinden yararlanılmıştır. Tezimin birinci bölümünde Feyrabend öncesi bilim anlayışı ele alınacaktır. Burada Fransız düşünürlerin bilim anlayışına ve Viyana Çevresinin bilim anlayışları ele alınacaktır. Bu bölümde ayrıca Popper, Lakatos ve Kuhn'un düşüncelerine de değinilmiştir. İkinci Bölümde“Feyerabend'in Bilim anlayışı”'na değinilecektir. Bilgi Kuramsal Anarşizmin bilim anlayışı açıklanacaktır. Üçüncü Bölümde Feyerabend'in bilim eleştirisi ele alınacaktır. Feyerabend'in bilim eleştirisinde sorduğu;“Bilim nedir?”,“Bilimi bu denli yüce yapan nedir?”ve“Bilimleri nasıl kullanmamız gerektiği ve buna kim karar verecek?”sorular ele alınacaktır. Dördüncü Bölümünde ise“Bilim-İktidar”ile“Bilim-Devlet ilişkisine ve ”Demokratik Bilim Anlayışına" değinilmektedir. Sonuç bölümünde ise özgür bir toplumda bilimin mümkün olup olamayacağı ele alınarak bitirilecektir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the relationship between“Science and Power in the viewpoint of Feyerabend”. In order to achieve the purpose of this study, firstly, the original works of the author were used. In the first part of my thesis, the understanding of science before Feyrabend will be discussed. Here, the understanding of science of French thinkers and the understandings of science of the Vienna Circle will be discussed. The thoughts of Popper, Lakatos and Kuhn are also mentioned in this section. In the second chapter,“Feyerabend's understanding of science”will be mentioned. The scientific understanding of knowledge theory anarchism will be explained. In the third chapter, Feyerabend's critique of science will be discussed. What Feyerabend asked in his critique of science;“What is science?”,“What makes science so great?”and“How should we use the sciences and who will decide this?”questions will be addressed. In the fourth chapter,“Science-Power”,“Science-State relationship''and”Democratic Science Approach "are discussed. İn the conclusion part, whether science will be possible in a free society will be discussed and it will be ended.