Çağdaş siyaset felsefesinde post-Marksizm: Özne, siyaset ve demokrasi üzerine eleştirel soruşturmalar
Post-Marxism in contemporary political philosophy: Critical investigations on subject, politics and democracy
- Tez No: 726591
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTUL GÜLENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmada, çağdaş siyaset felsefesinde tartışılmakta olan toplumsal dönüşümün“özne”sini tayin etmeye ve yeniden belirlemeye ilişkin soru(n)lar ve felsefi olanaklar ele alınmıştır. Çağdaş siyaset felsefesinin merkezi problemlerinden olan bu sorulara yönelmenin temel gerekçesi; kapitalizmin yeni stratejilerle ekonomik ve toplumsal krizlerden güçlenerek ve genişleyerek çıktığı, fakat buna karşın toplumsal ve siyasal dönüşümü gerçekleştirmesi beklenen gücün zayıflayarak dağıldığı veya ayrıştığı iddialarının felsefi açıdan (ve ayrıca tarihsel ve siyasal perspektiflerden) geçerliliğini sorgulamaktır. Bu iddialar dönüştürücü gücün yeni bir siyasal strateji üretemediği eleştirisi temelinde, özellikle Marksist teoriden farklı yeni anti-kapitalist toplumsal hareketlere işlerlik kazandırmak üzere girişilen bir çabayı ifade etmektedir.“Politik olana dönüş”(turn to the political) çağrısında ifade edilen bu yeni siyasal projenin temel eleştirisi; Karl Marx'ın bugünü yeniden inşa etmeye yönelik bir siyasal tasarımının olmadığı ve bu nedenle Marksist teorinin büyük oranda terk edilmesi gerektiği yönündedir. Bu çağrı özellikle iki hat üzerinde ilerler. İlki Marx‟ın emek kavramının, değişen koşullara bağlı olarak yeni üretim tarzını kavramak bakımından yetersiz kaldığı ve bu nedenle yeni bir emek teorisine ihtiyaç duyulduğu iddiası üzerinden temellendirilen“maddi olmayan emek”kavramı ile şekillenir. İkinci yönelim Marx'ın siyasalı ekonomiye indirgediği ve bu temelde devrimi a priori olarak ayrıcalıklı kılınan bir özne anlayışına dayandırdığı, fakat değişen toplumsal koşullar gereği artık böyle bir öznenin tanımlanamayacağı iddiasıyla Marksist kategorilerden radikal bir kopuşun gerektiğini ifade eden“radikal demokrasi”projesidir. Marksist perspektifte; toplumsal yapılardan bağımsız, daha doğrusu tek yönlü bir belirleme veya kendi kendini belirleme imkanına sahip, otonom bir siyasal veya ekonomik alanın ancak kapitalizmin onto-politikasında mümkün olduğunu, bu bakımdan insan etkinliklerinin böylesine keskin ayrılmasının yabancılaşmanın göstergesi olduğunu vurgulamak önemlidir. Bu nedenle post-Marksist yaklaşımların, demokratik perspektife her ne kadar kayda değer katkılar sunsalar da- Marksist teori açısından üretici etkinlikler ile siyasal olanın ilişkiselliğini göz ardı etmeleri bakımından kapitalist sistemdeki yabancılaşma pratiğini yeniden ürettiklerini ve liberal demokrasinin sınırlarında kaldığını göstermeyi amaçlıyorum. Çünkü mevcut kapitalist sistemi doğal bir veri olarak değil, tarihsel bir üretim biçimi olarak ele alması ve onu bir sömürü ve yabancılaşma durumu olarak analiz etmesi Marx'ı ayırt edici kılan bir özelliktir. İşte bu yabancılaşma boyutundan hareketle çalışmanın ilk bölümünün üzerine tesis edileceği üç temel kavram vardır. Emek, siyaset ve demokrasi. İlk bölümde yapılan kavramsal analizler, ikinci bölümde Negri ve Hardt'ın“maddi olmayan emek”eksenli siyasal kavrayışları, üçüncü bölümde ise Laclau ve Mouffe'un söylem ve radikal demokrasi eksenli siyasal kavrayışlarını değerlendirme zemini sunacaktır. Bu değerlendirmelerde, Marx'ın en temelde yabancılaşmayı görünür kılma ve aşma çabasının, emek teorisinde olduğu gibi siyaset ve demokrasi analizi için de söz konusu olduğunu vurgulamak ve yabancılaşmanın devlet, sınıflı toplum ve dahası burjuva toplumunun biçimsel demokrasi anlayışında da nasıl işleyip tezahür ettiğini görmek önemlidir. İkinci bölümde, Negri ve Hardt'ın, İmparatorluk mefhumu ve onun sosyo-ekonomik temeli olarak görülen“maddi olmayan emek ve üretim”kavramları incelenecektir. Değişen siyasal ve ekonomik koşullar gereği Marx'ın ötesine geçme çabası olarak okunabilecek bu teorinin tarihsel olarak Otonomi hareketi ile ilişkisi gösterilecek, post-Fordist üretim modelinde ortaya çıkan küresel iktidar analizi ve işçi sınıfının Çokluk kavramıyla genişletilmesinin teorik temelleri ele alınacaktır. Çalışmanın son bölümünde Laclau ve Mouffe'un siyasal perspektifleri zemininden türeyen bir proje olarak“radikal demokrasi”projesinin tarihsel zemini, dayandığı kavramlar ve felsefi kaynakları ve gerçek anlamda siyasal bir teklif olup olmadığı sorgulanacaktır. Dolayısıyla bu teori ekseninde öznellikten ve ayrıcalıklı bir özne belirlemekten vazgeçmenin siyasal karşılığının Marksist perspektifte ne olduğu/olabileceği değerlendirilecektir. Bu analiz ve değerlendirmeler ekseninde çalışmada işçi sınıfının değişen toplumsal, tarihsel, ekonomik ve siyasal koşullar bağlamında radikal dönüşümün ve toplumsal mücadelelerin öznesi olmaya devam edip etmediği sorusu yanıtlanmaya çalışılacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Karl Marx, Marksizm, Post-Marksizm, Emek-gücü, Yabancılaşma, Demokrasi, Hakiki Demokrasi, Müzakereci Demokrasi, Radikal Demokrasi, Antonio Negri, Michael Hardt, Ernesto Laclau, Chantal Mouffe, Özne, Özne Konumları
Özet (Çeviri)
In this study, the questions and philosophical possibilities related to determining and redefining the“subject”of social transformation discussed in contemporary political philosophy are discussed. The main reason for turning to these questions, which are among the central problems of contemporary political philosophy; The aim is to question the philosophical (as well as historical and political perspectives) validity of the claims that capitalism emerges from economic and social crises by strengthening and expanding with new strategies, but that the revolutionary power that is expected to realize social and political transformation weakens and disintegrates or separates. These claims, on the basis of the criticism that the left cannot produce a new political strategy, express an effort to make new anti-capitalist social movements, different from Marxist theory, operative. The main criticism of this new political project, expressed in the call for“turn to the political”; It is that Marx has no political design to reconstruct the present, and therefore Marxist theory should be largely abandoned. This call specifically goes on two lines. While the first is shaped by the concept of“immaterial labor”, which is based on the claim that Marx's concept of labor is insufficient to comprehend the new mode of production depending on the changing conditions, and therefore a new labor theory is needed. The second orientation is the“radical democracy”project, which states that a radical break from Marxist categories is required, with the claim that Marx reduces the political to the economy and bases the revolution on an understanding of a privileged subject a priori, but that such a subject can no longer be defined due to changing social conditions. In the Marxist perspective; It is important to emphasize that an autonomous political or economic space independent of social structures, or rather, with the possibility of one-way determination or self-determination, is possible only in the onto-politics of capitalism, and in this respect, such a sharp separation of human activities is an indicator of alienation. For this reason, I aim to show that post-Marxist approaches reproduce the practice of alienation in the capitalist system and remain within the limits of liberal democracy, in terms of Marxist theory, although they make valuable contributions to the democratic perspective, in terms of ignoring the relationality of productive activities and the political. It is a distinctive feature of Marx that he considers the current capitalist system not as a natural given but as a historical mode of production and analyzes it as a situation of exploitation and alienation. Based on this alienation dimension, there are three basic concepts on which the first part of the study will be built. Labor, politics and democracy. The conceptual analyzes made in the first part will provide a basis for evaluating Negri and Hardt's political conceptions of“immaterial labor”in the second part, and Laclau and Mouffe's political conceptions of discourse and radical democracy in the third part. In these evaluations, it is important to emphasize that Marx's effort to make visible and overcome alienation is in question for the analysis of politics and democracy as well as in the theory of labor, and to see how alienation works and manifests in the formal understanding of democracy in the state, class society, and moreover, bourgeois society. In the second part, Negri and Hardt's concepts of“immaterial labor and production”, which are seen as Empire and its socio-economic basis, will be examined. This theory, which can be read as an effort to go beyond Marx due to the changing political and economic conditions, will be historically related to the Autonomy movement, and the theoretical foundations of the global power analysis that emerged in the post-Fordist production model and the expansion of the working class with the concept of Multitude will be discussed. In the last part of the study, the historical basis of the“radical democracy”project, as a project derived from the political perspectives of Laclau and Mouffe, the concepts and philosophical sources on which it is based, and whether it is a political proposal in the real sense will be questioned. Therefore, in the axis of this theory, the political equivalent of giving up on subjectivity and determining a privileged subject will be evaluated in the Marxist perspective. In our study, we will try to answer the question of whether the working class continues to be the subject of the revolution and social struggles in the context of changing social, historical, economic and political conditions in Marx's philosophy. KEYWORDS: Karl Marx, Marxism, Post-Marxism, Labor-power, Alienation, Democracy, Genuine Democracy, Deliberative Democracy, Radical Democracy, Antonio Negri, Michael Hardt, Ernesto Laclau, Chantal Mouffe, Subject, Subject Positions.