Muhafazakar siyaset felsefesi
Conservative philosophy of politics
  1. Tez No: 120646
  2. Yazar: MEHMET VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Muhafazakâr Siyaset Felsefesi Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Nurten GÖKALP, \v+Mj4 s. Bu çalışma, çağdaş siyasal akımlardan muhafazakârlığı siyaset felsefesi açısından anlamaya, açıklamaya ve içinde bulunduğumuz tarihsel dönemdeki yeri ve geleceğini tartışmayı amaçlamaktadır. Tezimizin ilk bölümünde, felsefî anlamda muhafazakâr siyaset felsefesinin, Kıta Avrupa'sı Aydınlanmasına karşı bir tepki olarak belirginleştiği ve Fransız Devrimiyle birlikte siyasî bir tutuma dönüştüğü ileri sürülmektedir. Bu bölümde ağırlıklı olarak muhafazakâr teorini oluşumu konusuna ayrılmış, muhafazakârlığın Aydınlanma felsefesi ile ilişkisi incelenmiştir. Buna ilave olarak, Aydınlanma felsefesine dinî, romantik ve muhafazakâr düşünürlerden gelen tepkiler dile getirilmiştir. Ayrıca bu bölümde Kıta Avrupası, ingiliz ve Anglo-Amerikan muhafazakârlığı ayrı başlıklar halinde incelenerek, muhafazakâr düşüncenin farklı biçimleniş şekilleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Tezimizin ikinci bölümü, bir siyasal ideoloji olarak muhafazakârlığa ayrılmıştır. Bu bölümde muhafazakâr duyarlılığın merkezî değer ve kurumları olan aile, birey, toplum, mülkiyet ve devlet gibi konulara yer verilmiştir. Ayrıca din ve gelenek karşısında muhafazakârlığın tavrı, liberalizm ile benzer ve farklılıkları bu bölümde ortaya konmaya çalışılmıştır. Muhafazakârlığın epistemolojik olarak rasyonalizme karşı bir tepkisi sözkonusu olup, buna karşı geliştirdikleri önyargı ve sağduyu düşüncesi yine bu bölümdeki incelenen konular arasındadır. Ayrıca muhafazakârlığın demokrasi, otorite, özgürlük, devrim ve değişim gibi konularda geliştirdikleri siyaset felsefesindeki eleştirel çizgi ortaya konmaya çalışılmıştır. Muhafazakârlığın mükemmel olmayan insan anlayışı yine bu bölümde incelenen konular arasında bulunmaktadır. Tezimizin üçüncü ve son bölümü çağdaş muhafazakârlık, İslâm ve yerellik soruna ayrılmıştır. Günümüzde bir çok değişik muhafazakârlık akımı bulunmakla birlikte, tezimizin bu bölümünde klâsik muhafazakârlık, yeni-sağ ve yeni-muhafazakârlık gibi muhafazakârlığın büyük akımları incelenmiştir. Modemite ve post-modernizm gibi çağdaş sorunlara muhafazakârlığın yaklaşımı, modern Batı muhafazakârlığı karşısında İslâm dünyasındaki muhafazakârlık bu bölümde incelenen konular arasındadır. Ayrıca "Bir Türk Muhafazakârlığı Mümkün müdür?'' başlığı altında Türkiye'deki muhafazakârlık anlayışları, klasik, romantik, devrimci ve liberal muhafazakârlar şeklinde ayrıma girilerek tanıtılmış, Batı muhafazakârlığı ile benzer ve farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Yine son bölümde bu siyaset felsefesinin günümüz siyaset felsefesi ile benzer ve farklılıkları incelenen konular arasındadır. Tezimiz genel bir değerlendirme ve tahlilleri içeren sonuç bölümü ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
144 SUMMARY Conservative Philosophy of Politics ^ Master Thesis, Adviser Doç. Dr. Nurten GÖKALP, iv+144 P- This study aims at giving an explanatory understanding of conservativism in regard to the philosophy of politics, and at discussing its place and future within our historical period. The first part of our thesis asserts that conservative philosophy of politics came about as a reaction against continental enlightenment, and became a political stance within French Revolution. This part mainly considers the formation of conservative theory, and the relation between conservativism and the philosophy of enlightenment. Moreover, reactions to the philosophy of enlightenment arisen by religious, romantic and conservative thinkers have also been mentioned. Furthermore, having examined continental, English and Anglo-American conservativism under different headings, we tried to put forth different formations of conservative thought. The second part of our thesis mainly concerns conservativism as a political ideology. Central values and institutes of conservative sensitivity, such as family, individuals, society, possession and state are main topics of this part. Besides this, here we tried to establish the stance of conservativism against religion and tradition, and the similarities and differences of it from liberalism. Having stated the epistemological reaction of conservativism against rationalism, this part also investigates the thought of prejudice and common sense developed by conservativism against rationalism. Here, we also tried to represent the critical aspect of political philosophy developed by conservativism in terms of democracy, authority, liberty, revolution and change. The conservative understanding of the imperfect man is another point to have been examined in this part. The third and last part of our thesis handles the question of modern conservativism, Islam and locainess. Disregarding today's various conservative movements, this part of our thesis especially treats larger movements, such as classical conservativism, neo-right and neo- conservativism. The approach of conservativism to modern questions like modernity and post modernism, and the Islamic conservativism before modern Western conservativism are among topics to be handled in this part. Furthermore, under the heading:“Is a Turkish Conservatism Possible?”, we tried to represent the Turkish understandings of conservativism by differentiating each one as classical, romantic, revolutionary and liberal conservatives, and to outline their similarities and differences to the Western conservativism. The similarities and differences between this kind of philosophy of politics and todays' is another topic examined in the last part Our thesis ends with a contusion part including a general evaluation and an overall analysis of the study. _vOBSiBACrowKininf