Evliliğin sona ermesine ilişkin yabancı kararların Nüfus Hizmetleri Kanunu madde 27/a çerçevesinde tescili
Registration of marital breakdown decisions given in foreign countries under the Civil Registration Law article 27/a
- Tez No: 726601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ATAMAN FİGANMEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yabancı kararların Türk hukukunda tanınması temel olarak Milletlerarası Özel Hukuk ve Usûl Hukuku Hakkında Kanun çerçevesinde yapılmaktadır. 2017 yılında Nüfus Hizmetleri Kanunu'na eklenen m.27/A hükmü ile Türk tanıma hukuku açısından önemli yenilikler meydana gelmiştir. Madde 27/A hükmü ile boşanmaya, evliliğin butlanına, iptaline veya mevcut olup olmadığının tespitine ilişkin verilen yabancı adlî veya idarî makam kararlarının, kurulacak olan başvuru komisyonlarınca incelenerek tescil edileceği düzenlenmiştir. Çalışmamızda madde 27/A hükmü ile getirilen yenilikler incelenmiş ve bu imkânın niteliği değerlendirilmiştir. Madde 27/A hükmünde öngörülen şartlar ve getirilen bu hüküm esas alınarak çıkarılan Yönetmelik doğrultusunda; başvuru şartları ve başvuru usûlü açıklanarak bu düzenlemenin doğuracağı muhtemel sakıncalar mümkün olduğu ölçüde açıklanmıştır. Kanaatimizce madde 27/A düzenlemesi ile yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız açısından büyük bir kolaylık sağlanmış olup Türk mahkemelerinin iş yükü de bir nebze olsun azaltılmıştır. Getirilen bu imkânın uygulamadaki işleyişi de dikkate alındığında önemli ve yerinde bir düzenleme yapıldığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The recognition of foreign decisions under Turkish law is basically done within the framework of the International Private Law and Procedural Law Act. With the provision of Article 27/A added to the Civil Registration Law in 2017, important innovations have occurred in terms of Turkish recognition law. Article 27/A provides that it is regulated that the foreign judicial or administrative authority's decisions regarding the dissolution of the marriage will be examined and registered by the application commissions to be established. In this thesis study, the reforms brought by the provision of Article 27/A were examined and the quality of this opportunity was evaluated. In line with the conditions stipulated in Article 27/A and the Regulation issued on the basis of this provision; the application conditions and application procedure are explained and the possible drawbacks of this regulation are explained to the extent possible. In our opinion, with the regulation of Article 27/A, a great convenience has been provided for our citizens living abroad and the workload of the Turkish courts has been reduced to some extent. Considering the functioning of this opportunity in practice, it is understood that an important and appropriate arrangement has been made.