İslam Hukuku ve Türk Medeni Kanunu bağlamında evlenme akdi
Marriage contract in the context Of Islamic Law And Turkish Civil Code
- Tez No: 891846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ALGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İslam Hukuku hayatın bütün yönlerine ilişkin düzenlemelerde bulunan, ibâdât, muamelat ve ukubat olmak üzere üç kısma ayrılan kapsamlı bir hukuk sistemidir. Aile Hukuku ise bir yönüyle ibadat bir yönüyle muamelat kısmına dahil olmaktadır. İslam Aile Hukuku'nda evlilik öncesinden başlanılarak evlilik süresince ve evliliğin sona ermesine ilişkin bütün meseleler incelenmiş ve hükme bağlanmıştır. Ancak ülkemizde ikinci kez 22 Kasım 2001'de kabul edilen 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'na bağlı Aile Hukuku yasaları uygulanmaktadır. Bu iki hukuk sisteminde birtakım noktalarda benzerlikler bulunmakla birlikte, bazı noktalarda da çok ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Türkiye'de yaşamakta olan Müslümanlar evlilik gibi hayatın bu derece içinden olan bir konuda böyle farklılıklar olduğu için pratikte çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Bundan dolayı konuyla alakalı olan farklılıkların bilinmesi büyük bir önem arz etmektedir. Bu tezde iki hukuk sisteminde aile hukukunun nikâh akdine ilişkin meselelerinde vermiş olduğu hükümlerle, bunların birleşen ve ayrılan noktaları tespit edilmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Islamic Law is a legal system that regulates all the details of life and is summarized in three short terms: ibadat, muamelat and ukubat. Family Law, on the other hand, is included in the transaction section of a comprehensive practice. In Islamic Family Law, all issues related to marriage starting before marriage and ending marriage are examined and resolved. However, in our country, Family Law laws based on the Turkish Civil Code No. 4721, which came into force for the second time on November 22, 2001, are applied. Although there are some similarities in these two legal systems, there are also very serious differences in some points. Muslims living in Turkey face various difficulties in practice because there are such differences in a life-long issue such as marriage. Therefore, it is of great importance due to the changes that occur. In this thesis, the provisions of the two legal systems on family law issues related to the marriage contract and their combining and gathering points have been identified and evaluated.