The impact of social media on influencing consumer purchasing behavior (A study of clothing retailers)
Sosyal medyanın tüketici satın alma davranışını etkileme üzerindeki etkisi (Giyim sektörü üzerine bir araştırma)
- Tez No: 726604
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AYDIN KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
21. yüzyılda sosyal medyanın satın alma davranışı üzerindeki etkisi araştırmacılar için önemli ilgi alanlarından biri haline gelmiştir. Bu nedenle bu çalışmada, sosyal medyanın özellikle giyim endüstrisindeki perakende işletmelerde müşterilerin satın alma davranışlarını nasıl etkilediğine odaklanmaktadır. Bu doğrultuda, çalışmanın ilk bölümünde, sosyal medyanın tüketicilerin satın alma davranışlarını nasıl etkilediğine odaklanılmıştır. Ayrıca, satın alma sırasında, satın almadan önce ve satın aldıktan sonra gibi satın almanın çeşitli aşamaları arka plan tartışılmaktadır. Dolayısıyla, bir bağımsız değişken olarak sosyal medya ve bir bağımlı değişken olarak tüketici satın alma davranışını içeren kavramsal bir model geliştirilmiştir. Çalışmada veri toplama yönteminin analitik çalışma tasarımını kullanılmaktadır ve çalışmanın verileri özellikle Suudi Arabistan'da tüketici açısından en çok nüfusa sahip olunan şehirlerde toplanmıştır; Cidde, Mekke, Medine ve Riyad. Bu şehirlerin seçilmesinin temel nedeni ise sosyal medyayı kullanan tüketicilerin en fazla bu bölgelerde yaşadıklarının varsayılmasıdır. Suudi Arabistan'da veri toplamanın ardından, sosyal medyanın satın alma sürecinin üç aşamasında (satın alma öncesi, satın alma ve satın alma sonrası) büyük etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak çalışmanın hipotez testlerine geçmeden önce, araştırmada kullanılan değişkenlerin faktör yükleri Harman Single Testi kullanılarak yapılmıştır. Faktör analizi sonucunda, maddelerin faktör yükleri .50'den yüksekken KMO değeri .901'dir. Güvenilirlik analizi sonucunda ise sosyal medya ölçeğinin hesaplanan güvenirlik değeri (Cronbach Alpha) 0,846 ve tüketici satın alma davranışı ölçeğinin güvenilirlik değeri 0,899 (Cronbach Alpha) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, the effect of social media on consumer purchasing behavior has become one of the important areas of interest for researchers. Therefore, this study focuses on how social media affects the purchasing behavior of customers, especially in retail businesses in the clothing industry. In this direction, in the first part of the study, it is focused on how social media affects the purchasing behavior of consumers. Also, the various stages of purchasing behavior such as Pre-Purchase decision, Purchase decision and Post-Purchase decision are discussed background. Therefore, a conceptual model has been developed that includes social media as an independent variable and consumer purchasing behavior as a dependent variable. The study uses the analytical study design of the data collection method and the data of the study were collected in the cities with the highest consumer population, especially in Saudi Arabia; Jeddah, Mecca, Medina and Riyadh. The main reason for choosing these cities is the assumption that consumers who use social media mostly live in these regions. After data collection in Saudi Arabia, it was revealed that social media has a major impact on the three phases of the purchasing process (pre-purchase, purchase and post-purchase). However, before the hypothesis tests of the study, factor loadings of the variables used in the research were made using the Harman Single Factor Test. As a result of the factor analysis, while the factor loads of the items were higher than .50, the KMO value was .901. As a result of the reliability analysis, the calculated reliability value (Cronbach Alpha) of the social media scale was determined as 0.846 and the reliability value of the consumer purchasing behavior scale was determined as 0.899 (Cronbach Alpha).