Görme engellilerin müze erişimi
Museum access of visiually impaired
  1. Tez No: 726612
  2. Yazar: ZEYNEP AKTOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Dünyada büyük bir azınlık olan engelliler sosyal yaşamın pek çok alanına erişimde sorun yaşamaktadır. Bu bağlamda, birincil olarak görme duyusuna hitap eden müze ziyaretlerine en uzak grup görme engellilerdir. Erişilebilirlik kavramının çeşitli alanlarda ele alınmaya başlaması ve günümüz teknolojileri ile müzeler erişilebilirliğin sağlandığı kurumlar olmaya başlamıştır. Ancak müzelerin görme engelliler için erişilebilir mekânlara dönüşmesi, fiziki uygulamalarla birlikte sergilemedeki duyusal erişim düzenlemeleriyle de ilişkilidir. Erken dönemlerde görme engellilerin eser erişiminde kullanılan dokunsal turlar günümüzde varlığını sürdürse de çağdaş müzecilikte tek başına yeterli olmamış ve diğer duyuları harekete geçirecek çalışmalarla yerini duyusal müzecilik yöntemlerine bırakmıştır.“Görme Engellilerin Müze Erişimi”başlıklı tez kapsamında müzelerdeki görme engelli ziyaretçilere yönelik fiziksel ve duyusal erişim düzenlemeleri incelenmiştir. Görme engelli ziyaretçiler için kullanılan uygulamaların değerlendirilmesi adına engelli bireylerin toplumsal yaşantıda görünür olma süreçleri ve yasal düzenlemeler ele alınmıştır. Bu kapsamda ulusal ve uluslararası müzelerin görme engelli bireyler için uyguladığı çalışmalar örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Disabled persons who are large minority in the world, have issue in accessibility to numerous fields of social life. In this context, the visually impaired are the farthest group from visiting museums where primarily appeal to the sense of sight. With the start that notion of accessibility being discussed in various areas and today's technologies, museums have become establishment where accessibility is provided. But, the transformation of museums into accessible places for the visually impaired is also related to the sensory access arrangements in the exhibition as well as the physical applications. The tactile tours which used in the early periods to access the works of the visually impaired, continue to exist today, they were not adequate with alone in contemporary museology and were replaced by sensory museology methods with works that will activate the other senses. In the scope of the thesis titled“Museum Access Of Visually Impaired”were researched on physical and sensory access regulations for visually impaired visitors in museums. The processes of being visible in social life and legal regulations of disabled individuals were discussed behalf to evaluate of the practises used for visually impaired visitors. In this context, the studies are exemplified about implemented by national and international museums for visually impaired individuals.