Kur'an ve sanat
The Quran and art
  1. Tez No: 72664
  2. Yazar: İSMAİL BAYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
n ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KUR'ÂN VE SANAT İsmail BAYER 1997- SAYFA: Jüri: Prof.Dr. Lütfullah CEBECİ Bu tezde Kur'ân'ın genel manada sanata bakışı ve koyduğu ilkeler sanat felsefesiyle mukayeseli olarak araştırılmıştır. Sanat, temel kavranılan, sistemler arası tartışmalı etkileşimleri, başlıca dallan genel ve Kur'ânî perspektifle incelenirken; Kur'ân'ın dolaylı veya dolaysız olarak sanata değinişi, göndermeleri ve uygulamaları sanat felsefesi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Kur'ân'a göre sanatın“varlık alemini bir bütün olarak algılaması gereken iyi ve doğrudan tecrid edilmemiş güzellikleri; hem güzellikleri ve hem de fert ve toplum yararına olması açılarından işleyen yüce bir eylem”olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THESIS OF MASTER THE QURAN AND ART ismaU BAYER 1998-PAGE: Joury: Assec. Prof.Dr. LütfuIIah CEBECİ In this thesis the view of the Quran to art in general meaning and its principles have been studied comperatively with art phylosophies. While the basic concepts of art and its arguable relations among systems were examined in general and Quranic perspective, the view of the Quran on art, indirectly or directly, signs and practices were evaluated m view of aut phylosophy. İt has been concluded that opinion: In the respect of the Quran, art is an high action which it must be perceive the existence us a total, prettinesses that it didn't has been abstract from goodness and truth, and it must be work up an the prettinesses for use of person and society.