Kur'an bağlamında beş sanatın epistemik statüsü ve yorum imkânları
Epistemic status and interpretive possibilities of the five logical arts within the Qur'anic context
  1. Tez No: 987274
  2. Yazar: ONUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Kur'an'ı Kerim ve mantık bilimi, günümüzde insanların yan yana düşünmekte zorlandığı ve birbiri ile ne kadar sıkı ilişkili olduğu konusunda önem gösterilmediği ve çalışılmadığı bir alandır. İnsanları düşünme sürecinde hataya düşmekten koruyan, doğru ve gerçek çıkarımlara ulaşmasını sağlayan mantığın, Kur'an'ı Kerim bağlamında nasıl ele alınması gerektiği ile beraber bu birlikteliğin hem Kur'an'dan hem de günlük yaşamdan nasıl örneklendirilmesi gerektiğine dair önemli bir konunun eksikliği, hem literatürde hem de içinde olduğumuz toplumun bilgi akışı içerisinde farkedilmiş olup konuyu ele alma gereği duyulmuştur. Çalışmanın sonunda Kur'an'ı Kerim'in ayetlerini mantık ile birlikte nasıl ele alınması gerektiği ve Kur'an' Kerim'i anlama ve hayatına daha kolay aktarabilmek için mantık ilminin nasıl bir araç ilmi olarak kullanıldığı anlatılmaya çalışılacaktır. Kapalı veya anlaşılması zor olduğunu hissettiğimiz ana ve alt başlıkları hem Kur'an'dan hem de günlük yaşamdan örnekler vererek beş sanatın daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Burhan, cedel, retorik, şiir ve muğalatadan oluşan beş sanat, bilgi değerleri açısından birbirinden ayrışmaktadır. Beş sanatın bilgi değerlerinin içerdiği öncül çeşidinin, dış dünyada nasıl müşahede edildiği açısından hem Kur'an'dan hem de günlük yaşantılardan örnekler verilmiştir. Zira Tanrı, insanlık için iki kitap göndermiştir, birincisi gönderilen kitap Kur'an'ı Kerim, ikincisi de yaratılmış kitap olan evrendir. Tanrı, âlemlere gönderdiği Kur'an ile yarattığı kitap olan evreni açıklayıp anlamlandırmak için insanlara yol gösterip, öğütler vermektedir. Kur'an'ı anlamlandırma ve hayatımıza aktarabilmeyi kolaylaştırmak için başvurduğumuz beş sanat, bize bu konuda yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The relationship between the Qur'an and the discipline of logic represents an area that has received limited systematic attention in contemporary scholarship, despite the conceptual affinity between them. Logic, whose principal function is to protect human reasoning from error and to guide individuals toward sound and valid results, deserves to be examined carefully within the interpretive framework of the Qur'an. The absence of comprehensive studies explaining how this relationship can be illustrated through both scriptural examples and everyday human experience has created a sizeable gap in the literature, which it is hoped this thesis will help to fill. The thesis examines the epistemic foundations, functions, and relevance of these arts in relation to Qur'anic comment. It tries to show how Qur'anic verses may be read through logical principles and how logic, as an instrumental science, can contribute to understanding the Qur'an and applying its teachings in everyday life. Things that are usually considered abstract or difficult are being clarified with examples from both Qur'anic discourse and ordinary reasoning. In the classical Islamic intellectual tradition, God gave humanity two“books”: The revealed book, the Qur'an, and the created book, the universe. By the Qur'an God gives guidance that allows human beings to interpret and understand both revelation and created order. The five arts function within this paradigm as intellectual tools that help individuals interpret the world and make sense of the Qur'anic message while also steering them clear of fallacious ways of reasoning.