Çocukluk döneminde ibadet eğitimi
Education of worship in childhood
- Tez No: 72665
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABBAS ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
m ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE İBADET EĞİTİMİ Eyüp ŞİMŞEK Danışman : Yrd.Doç.Dr. Abbas ÇELİK 1998 - Sayfa: 148 Jüri : Yrd.Doç.Dr. Abbas ÇELİK Bu araştırma ''Çocukluk Döneminde İbadet Eğitimi" konusunu değişik boyutlarıyla tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için önce konunun teorik zemini hazırlanmış, daha sonra çocukluk döneminde ibadet eğitimi ile ilgili anket uygulaması yapılmış ve yapılan bu anket uygulaması istatistiki metotlarla incelenerek tamamlanmıştır. Anket uygulaması Erzurum il merkezinde M.E.B.'na bağlı çeşitli ilköğretim okullarının 5. Sınıf öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Bu çalışma üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde; çocukluk dönemi ve gelişim özellikleri hakkında bilgiler verilmiş, ikinci bölümde; ibadetin yeri ve önemi hakkında bilgiler verilerek araştırmanın teorik zemini hazırlanmıştır. Üçüncü bölümde ise çocukluk döneminde verilen ibadet eğitimi, anket uygulamasından elde edilen bulgular verilmiş ve değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, bu araştırmadan elde edilen veriler, değerlendirilmiş ve konu değişik boyutlarıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT Masters Thesis EDUCATION OF WORSHIP IN CHILDHOOD Eyüp ŞİMŞEK Supervisor: Yrd.Doc.Dr. Abbas ÇELİK 1998-Page:148 Jury; Yrd.Doc.Dr. Abbas ÇELİK The aim of this study is dederminate the education of worship in childhood with different dimensions. To realize this aim, at first all the theooretical backround of the subject was prepared. Then, inguiry application was made and this inguiry application was examined with statistical methods. The inquiry application was made on students of fifth class which at different primary schools depend on M.E.B. in Erzurum. This study consists of three sections. İt was given information about childhood and its developments at the first section. The second sections consists of value and importance of worship. The third section, consists in results of inquiry application which connected with education of worship in child hood Consequently, it was ewamined the findings of research and the subject was gone into carefully with different dimensions.