Trakya bağ rotasını ziyaret eden şarap turistlerinin profilleri, motivasyonları ve tekrar ziyaret etme niyetleri üzerine bir araştırma
A study on the profiles, motivations and revisit intentions of wine tourists visiting the Thrace vineyard route
- Tez No: 726640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER VATANSEVER TOYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bölgeyi ziyaret eden turistlerin profilinin belirlenmesi, şarap tüketim motivasyonlarının tespit edilmesi ve bu motivasyonların tatmin edilme düzeylerinin destinasyonu tekrar ziyaret etme niyetleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın evreni Trakya Bağ Rotasında bulunan 12 işletmeyi ziyaret eden turistlerden oluşmaktadır. Trakya Bağ Rotasındaki işletmelerde şarap tadımı yapan turistlerden alınan anketlerin 388'i analize dahil edilmiştir. Bu veriler 2019 Kasım ve 2020 Aralık tarihleri arasında sosyal medya yoluyla kartopu örnekleme yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırmanın bulgularını ortaya koyabilmek için güvenirlik geçerlilik, farklılık (T-testleri ve ANOVA) ve etki analizlerinden (regresyon) yararlanılmıştır. Sonuçta, turistlerin şarap tüketim motivasyonlarından kültürel deneyim, duyusal özellikler ve sağlık boyutlarının tekrar ziyaret etme niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisinin olduğu ortaya konmuştur. Trakya bağ rotasında kadınların kültürel deneyime daha fazla önem vermesinden dolayı işletmelerde yerel halka iş imkanı tanınması kadınları daha fazla memnun edebilir. Ayrıca bunun sonucunda ziyaretçilerin şarap tadımı amacının yanında başka kültürleri ve yerel halkın yaşamı hakkında daha kolay bilgi sahibi olması mümkün olabilir. Bağlarda şarap içeceği sağlık konusunda konferans veya söyleşi düzenlenebilir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to determine the profile of the tourists visiting the region, to determine their wine consumption motivations and to determine the effect of the satisfaction of these motivations on their intention to revisit the destination. The population of the study consists of tourists visiting 12 businesses on the Thrace Vineyard Route. 388 of the questionnaires collected from the tourists who tasted wine at the businesses on the Thrace Vineyard Route were included in the analysis. The data were obtained by snowball sampling method via social media between November 2019 and December 2020. Reliability, validity, difference (T-tests and ANOVA) and effect analyzes (regression) were used to reveal the findings of the study. As a result, it has been revealed that cultural experience, sensory characteristics and health dimensions, which are among the wine consumption motivations of tourists, have a significant and positive effect on the intention to revisit. Due to the fact that women give more importance to cultural experience in the Thrace vineyard route, job opportunities for local people in businesses can make women more satisfied. In addition, as a result of this, it may be possible for visitors to learn more easily about other cultures and the life of the local people, as well as the purpose of wine tasting. In the vineyards, conferences or conversations can be organized on the subject of drinking wine and health.