Cinsiyetin hemşirelik imajı üzerine etkisi: Meta analiz çalışması
The effect of gender on nursing image: A meta analysis study
  1. Tez No: 726641
  2. Yazar: BİLGE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL OKSAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de hemşirelerin cinsiyetinin hemşirelik imajı algıları üzerine etkisinin incelenmesi ve analiz edilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Çalışma meta analiz yöntemi ile yapıldı. Literatür taraması Ulakbim, YÖK Tez merkezi, Sobiad, Google Akademik, Web of Science, Science Direct ve Pubmed elektronik veri tabanlarından makale, tezler ve ulaşılan araştırmaların referansları tarandı. Literatür taraması yapılırken“hemşire”,“imaj”,“algı”,“imge”,“hemşirelik imajı”,“hemşirelik imgesi”,“hemşirelik algısı”“mesleki algı”,“mesleki imaj”,“mesleki imge”anahtar kelimeleri, Türkçe ve İngilizce olarak, veri tabanlarının özelliğine göre ya tek tek ya da kombinasyon olarak kullanıldı. Dahil etme kriterleri, Türkiye'de çalışan hemşireler ile gerçekleştirilen, 2007-2021 tarihleri arasında, hemşirelerin hemşirelik imaj algılarını cinsiyet değişkenine göre inceleyen, gözlemsel nicel tasarımda, Türkçe ve İngilizce dilinde, tam metnine ulaşılabilen, araştırma makaleleri ve lisansüstü tez çalışmaları olarak belirlenmiştir. Toplam 3441 çalışma tespit edildi ve incelendi. Araştırma verileri, veri çekme formu ile çalışmaya dâhil edilme ölçütlerine uygun olan, kalite değerlendirmesi yapılarak analize dâhil edilen 4 çalışmadan (toplam örneklem sayısı 794) elde edildi. Etki büyüklüğünün hesaplamasında Hedges' g kullanıldı. Heterojenliğini test etmek için Cochran'ın Q istatistiği ve I2 testleri kullanılmıştır. Heterojen yapıdan dolayı rastgele etki modeli incelendi. Yayın yanlılığını test etmek amacı ile Huni grafiği (Funnel Plot) incelemesi, Kendall's tau analizi, Egger's regresyon analizi, Orwin's fail- safe N değeri sonuçları kullanılmıştır. Çalışma sonucu orman grafiği (Forest Plot) ile de sunuldu. Dahil edilen çalışmalarda anlamlılık düzeyi olarak 0,05 olarak alındı.Elde edilen genel etki büyüklüğünün 0,055 (%95 CI: -0,475: 0,585) ile istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlendi (p=0,839). Çalışmada Türkiye'de hemşirelerin cinsiyetinin hemşirelik imajı algıları üzerine istatistiksel olarak anlamlı etkisi olmadığı sonucuna ulaşıldı. Bu konuda çalışma sayısının artırılarak sonuçların güçlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine and analyze the effect of nurses' gender on perceptions of nursing image in Turkey. The study was performed via meta-analysis method. Literature review articles, theses and references of the researches were searched from Ulakbim, YÖK Thesis Center, Sobiad, Google Scholar, Web of Science, Science Direct and Pubmed electronic databases. While scanning the literature, the keywords“nurse”,“image”,“perception”,“image”,“nursing image”,“nursing image”,“nursing perception”“professional perception”,“professional image”,“professional image”. They were used in Turkish and English either individually or in combination, depending on the nature of the databases. Inclusion criteria were determined as research articles and postgraduate thesis studies conducted with nurses working in Turkey, between 2007-2021, examining nurses' perceptions of nursing image according to gender, in observational quantitative design, in Turkish and English languages, the full text of which can be accessed. A total of 3441 studies were identified and reviewed. Research data were obtained from 4 studies (total number of samples 794), which were included in the analysis by making a quality assessment, which met the criteria for inclusion in the study with the data extraction form. Hedges' g was used to calculate the effect size. Cochran's Q statistic and I2 tests were used to test its heterogeneity. Due to the heterogeneous structure, the random effects model was examined. Funnel plot analysis, Kendall's tau analysis, Egger's regression analysis, Orwin's fail-safe N value results were used to test publication bias. The result of the study was also presented with a forest plot (Forest Plot). The level of significance was taken as 0.05 in the included studies. The overall effect size was found to be 0.055 (95% CI: -0.475: 0.585), which was not statistically significant (p=0.839). In the study, it was concluded that the gender of nurses in Turkey did not have a statistically significant effect on their perceptions of nursing image. The number of studies on this subject should be increased and the results should be strengthened.