Diploma and electronic document verification by usingblockchain technologies
Blockchaın teknolojisi kullanılarak diploma ve elektronik belge doğrulama
  1. Tez No: 726652
  2. Yazar: RAMAZAN KAZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Blockchain teknolojisi, dünyanın her yerinden akademiler, endüstriler, hükümetler tarafından ilgi görmektedir. Potansiyelinin artacağı yönündeki beklentiler, değişik uygulama plâtformlarında bu teknolojinin kullanımının geniş çapta araştırılmasına yol açmıştır. Bugün blockchain, sosyal hayatın tüm alanlarına dokunan, özellikle birkaç uygulama alanında çok önemli ölçüde değişimlere yol açması beklenen teknolojik bir atılım olarak kabul edilmektedir. Çalışmada; merkezi olmayan, açık kaynaklı blockchain plâtformu kullanılarak, bir sertifikasyon diploma doğrulama sistemi geliştirilmiştir. Blockchain teknolojisinin, belge doğrulama sistemi ile bütünleştirilmesi sayesinde kontrol mekanizmasındaki merkeziyetçilik ortadan kaldırılarak, kullanıcı inisiyatifi ortadan kaldırılabilir. Ayrıca, mevcut sistemlerde belgeleri doğrulama görevi uzun zaman alan bir işlemdir. Muamele, sağlayıcının verdiği yanıta bağlı olarak birkaç aya kadar sürebilir. Blok zinciri sayesinde belge doğrulaması yapmak isteyen işverenler ya da kurumlar, maliyet ve zaman harcamak durumunda kalmadan işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Blockchain technology is attracting attention from academies, industries, governments all over the world. Expectations of increased potential have led to extensive exploration of the use of this technology in various application platforms. Today, blockchain is considered to be a technological breakthrough that touches all areas of social life, and is expected to lead to very significant changes, especially in a few application areas. In the study; A certification diploma verification system has been developed using the decentralized, open-source blockchain platform. Thanks to the integration of blockchain technology with the document verification system, the centrality in the control mechanism can be eliminated and user initiative can be eliminated. In addition, the task of verifying documents in existing systems is a time-consuming process. Treatment can take up to several months, depending on the provider's response. Thanks to the blockchain, employers or institutions that want to verify documents will be able to perform their transactions without spending time and money.