Erken Cumhuriyet dönemi Türk siyasi karikatüründe erkeklik: Karikatür dergisi örneği: 1936-1948
Masculinity in Turkish political cartoon of the Early Republican era: Example of karikatür political humor magazine: 1936-1948
- Tez No: 726653
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu çalışma Erken Cumhuriyet Dönemi siyasi karikatüründe erkekliğin/erkekliklerin kurgulanışını ele almaktadır. Erken Cumhuriyet Dönemi'ne karikatür üzerinden bakarken, karikatüre de erkeklik üzerinden bakmaktadır. Çalışmada feminizmden erkeklik çalışmalarına uzanan teorik ve kavramsal çerçeve ile tarihsel arka planda erkekliğin siyaset, siyasi kavramlar, cinsiyet rejimi, milliyetçilik, militarizm, oryantalizm, cinsiyetçilik ve antikomünizm gibi kavramlarla ilişkisi dönemin siyasi dinamikleriyle beraber değerlendirilmiştir. Yapılan bu değerlendirme 1936-1948 yılları arasında yayımlanmış olan Karikatür Siyasi Mizah Dergisi örneği üzerinde somutlaştırılmıştır. Karikatür Siyasi Mizah Dergisi örneği üzerinde, dönemin siyasi olaylarını ve ideolojik dönüşümü erkeklikler üzerinden inceleyen bu çalışmada, erkekliğin ilişkisel bir iktidar üzerinden kurgulanmasından dolayı kadınlara da bakılmış ve erkekliğin kurgulanışında kadınların konumu da değerlendirilmiştir. Çalışmadaki teorik ve kavramsal çerçeve ile tarihsel arka plan, siyasi karikatürde erkekliği incelerken izlenecek yöntemin tarihsel ve ideolojik seyrini ortaya koymaktadır. Bu seyir içinde, Karikatür Siyasi Mizah Dergisi'nin yayın aralığı göz önüne alındığında hem Tek Parti dönemine (1936-1945) hem de birkaç yılı olmak üzere Çok Partili döneme (1946-1948) yönelik bir değerlendirme yapılabilmiştir. Başlangıcından bitişine İkinci Dünya Savaşı da derginin yayın aralığının içinde kalmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the construction of masculinity and masculinities in the political cartoon of the Early Republican Period. While Early Republican period is commented through caricature, caricatures are also commented through masculinity. In the study, the theoretical and conceptual framework extending from feminism to masculinity studies and the historical background of masculinity with concepts such as politics, political concepts, gender regime, nationalism, militarism, orientalism, sexism and anticommunism were evaluated. This evaluation was embodied on the example of the Karikatür Political Humor Magazine published between 1936-1948. In this study, which examines the political events and ideological transformation of the period through masculinities, in the example of the Karikatür Political Humor Magazine, women were also a research subject because of the relational power relationship of masculinity, and their stutus in the construction of masculinity was also evaluated. The theoretical and conceptual framework and the historical background in the study reveal the historical and ideological course of the method to be followed when examining masculinity in political cartoons. In this course, considering the publication range of the Karikatür Political Humor Magazine, an evaluation could be made for both the One-Party Period (1936-1945) and the Multi-Party Period (1946-1948), some of its years. From the beginning to the end, the Second World War remained within the publication range of the journal and was evaluated.