Cumhuriyetin diplomatı olmak: Erken Cumhuriyet Dönemi büyükelçileri üzerine prosopografik bir inceleme
Diplomat of the republic: A prosopographic research on the ambassadors of Early Republican Period
  1. Tez No: 750126
  2. Yazar: MÜZEYYEN EZEL ÜNAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER SANCAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Dış politika ve diplomasi tarihi genellikle olgular, resmî belgeler ya da liderler üzerinden anlatılmaktadır. Bu yaklaşımda diplomat, yalnızca verilen talimatları uygulayan bir memur olarak görülmekte ya da rolü abartılarak kahramanlaştırılmaktadır. Diplomasiyi sosyal, karmaşık ve çok katmanlı bir pratik olarak gören yeni diplomasi ve diplomasi tarihi yaklaşımlarından hareketle, bu çalışmada İkinci Dünya Savaşı sonuna kadar erken Cumhuriyet dönemi diplomasisini sahadaki aktörler olan büyükelçiler üzerinden ele alacağım. Cumhuriyet rejiminin kendisini dış dünyada temsil edecek kişileri nasıl seçtiğine, bu isimlerin rejimle ilişkileri, sosyal kökenleri, eğitim hayatları ve sosyal ilişki ağlarına odaklanarak, Cumhuriyet Hariciyesinin sosyal profilini ortaya çıkarmayı hedefliyorum. Uluslararası dinamikler kadar dış politika uygulayıcılarının zihniyet dünyalarının, devlet elitleri arasındaki yakınlık ve mücadelelerin de diplomatik pratikler üzerinde etkileri olduğunu iddia ediyorum.
Özet (Çeviri)
The history of the foreign policy and diplomacy is usually told through facts, official documents or leaders. In this approach, the diplomat is usually seen as an official who only undertakes their given instructions or their role is heroicized through exaggeration. In this study, by utilizing the new diplomacy and diplomatic historical approaches that see diplomacy as a social, complex and multi-layered practice, I intend to discuss the diplomacy of the early Republic period until the end of the Second World War through the actors in the field- the ambassadors. I aim to analyze the social profile of the Republican Foreign Ministry by focusing on how the Republican regime chooses the people to represent it in the outside world; their relations with the regime, their social origins, education life and social networks. I argue that the mentality of foreign policy practitioners, the affinity and struggles between state elites, as well as international dynamics, have an impact on diplomatic practices.