Bağırsak stomalı hastaların öz- etkililik düzeylerinin stoma uyumuna etkisi
The effect of self-efficacy levels of patients with intestinal stoma on stoma compliance
  1. Tez No: 726658
  2. Yazar: ZEYNEP MELİS ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, bağırsak stoması olan hastaların öz-etkililik düzeylerinin stoma uyumuna etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışma tanımlayıcı ve kesitsel türde planlandı ve Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Genel Cerrahi Servisi Stoma Terapi ve Yara Bakım Ünitesinde yürütüldü. Çalışmaya araştırma kriterine uyan 62 bağırsak stomalı hasta dahil edildi. Araştırma için etik kurul onayı, kurum izni ve hasta onamları alındı. Veriler 1 Haziran- 30 Eylül 2021 tarihleri arasında, Tanıtıcı Özellik Bilgi Formu, Ostomili Bireylere Yönelik Öz-Etkililik Ölçeği ve Ostomi Uyum Ölçeği (OUÖ-23) formları kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde Student t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve LSD çoklu karşılaştırma testleri, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Dunn çoklu karşılaştırma testleri kullanıldı. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 53,12±12,30 yıl olup; % 71'inin kadın, %83,9'unun evli, %32,2' sinin ilkokul ve ortaokul mezunudur. Stoma açılma süresi 8,45±4,69 ay olup, %80,6'sı kanser nedeniyle açılmış ve %54,8'inin geçici kolostomisi vardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of self-efficacy levels on stoma compliance in patients with intestinal stoma. The study was planned as descriptive and cross-sectional and was carried out in Hacettepe University Adult Hospital General Surgery Service Stoma Therapy and Wound Care Unit. Patients 62 with intestinal stoma who met the admission were included in the study. Ethics committee approval, institutional permission and patient consent were obtained for the study. Data were collected between 1 June and 30 September 2021 using the Descriptive Feature Information Form, the Self-Efficacy Scale for Individuals with Ostomy, and the Ostomy Adjustment Scale (AS-23). Student's t test, one-way analysis of variance (ANOVA) and LSD multiple comparison tests, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Dunn multiple comparison tests were used to analyze the data. The mean age of the patients with intestinal stoma who participated in our study was 53.12±12.30 years; 71% of them are women, 83.9% are married, 32.2% are primary and secondary school graduates. Stoma opening time was 8.45±4.69 months, 80.6% of them were opened due to cancer and 54.8% of them had temporary colostomy.