Stomalı hastalarda hemşire navigasyon programının uyum, yaşam kalitesi ve komplikasyonların önlenmesine etkisinin incelenmesi
İnvestigation of the effect on nurse navigation program on compliance, quality of life and prevention of complications in patients with stoma
- Tez No: 754853
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, intestinal stomalı hastalarda hemşire navigasyon programının uyum, yaşam kalitesi ve komplikasyonların önlenmesine etkisinin incelenmesi amacıyla, ön test-son test düzende tekrarlayan ölçümlü randomize kontrollü müdahale çalışması olarak uygulandı. Araştırma; Gaziantep il merkezinde bulunan ikisi eğitim ve araştırma hastanesi olmak üzere altı hastanede, 1 Ocak-31 Aralık 2021 tarihleri arasında, intestinal stoma açılmış 30 deney ve 28 kontrol grubu hasta ile tamamlandı. Deney grubundaki hastalara hemşire navigasyon programı kapsamında danışmanlık, uzaktan destek, yazılı ve görsel eğitimler, bilgilendirme mesajları, telefon görüşmeleri, randevu planlamaları uygulanırken, kontrol grubu hastalar standart bakım aldı. Hastalar ilk görüşmede, üçüncü ve altıncı aylarda Hasta Bilgi Formu, Stoma Komplikasyonları Değerlendirme Formu, Stomaya İlişkin Deneyimlenen Sorunlar Formu, Ostomi Uyum Ölçeği, Stoma Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Veriler SPSS 24.0 programı kullanılarak, ölçek puanları için zaman, grup, zaman ve grup interaksiyonu genelleştirilmiş tahmin denklemi (GEE) ve en küçük önemli fark (LSD) testleri kullanılarak değerlendirildi. Tekrarlanan ölçümler arasındaki kovaryansın değerlendirilmesinde Unstructured korelasyon yapısı kullanıldı. Araştırmada hemşire navigasyon programının hastaların stomaya uyum ve yaşam kalitelerinde anlamlı bir artış sağladığı, stomaya bağlı komplikasyonların görülme sıklığında anlamlı bir fark olmamakla birlikte azalma sağladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled intervention study with repetitive measurements in a pretest-posttest order to examine the effect of nurse navigation program on compliance, quality of life and prevention of complications in patients with intestinal stoma. The study was completed with 30 experimental and 28 control group patients with intestinal stoma in six hospitals, two of which are training and research hospitals, located in Gaziantep city center, between January 1 and December 31, 2021. While counseling, remote support, written and visual trainings, informative messages, phone calls, and appointment scheduling were applied to the patients in the experimental group within the scope of the nurse navigation program, the patients in the control group received standard care. The patients were evaluated using the Patient Information Form, Stoma Complications Evaluation Form, Stoma-Related Problems Experienced Form, Ostomy Compliance Scale, and Stoma Quality of Life Scale at the first interview, at the third and sixth months. Data were evaluated using the SPSS 24.0 program, using time, group, time and group interaction generalized estimation equation (GEE) and smallest significant difference (LSD) tests for scale scores. Unstructured correlation structure was used to evaluate the covariance between repeated measurements. In the study, it was observed that the nurse navigation program provided a significant increase in patients' compliance with the stoma and their quality of life, and a decrease in the incidence of stoma-related complications, although there was no significant difference.