Bir aile hekimliği birimine kayıtlı hastaların farmakofobi durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of pharmacophobia status of patients registered in a family medicine unit
  1. Tez No: 726664
  2. Yazar: HARUN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP AŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: İlaç kullanımına karşı duyulan korku olarak bilinen farmakofobi, tedavilerin sürdürülmesinde önemli bir etkendir. Hastaların ilaç uyumunun sağlanması ve ilaçların etkin kullanılması için farmakofobinin hastalar üzerindeki etkilerinin uygun şekilde değerlendirilmesi gereklidir. Farmakofobik durum, psikiyatrik bir hastalıktan daha çok, ilaç kullanımının kişi üzerindeki uyum sorunu olarak kendini göstermektedir. Bu çalışmada, birinci basamak sağlık hizmeti sunan bir aile sağlığı merkezinde takip edilen bireylerin farmakofobi durumları ve farmakofobi ile ilişkili durumlar incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Antalya ili, Manavgat ilçesi Oymapınar Aile Sağlığı Merkezi bölgesinde yaşayan ve 01 Eylül 2020 ile 31 Mart 2021 tarihleri arasında takip edilen 18 yaş ve üzeri bireyler üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya katılan kişiler, Türkiye Kronik Hastalıklar ve Risk Faktörleri Sıklığı Çalışmasına göre sık karşılaşılan kronik hastalıklardan en az bir hastalığı olan kişiler arasından, randomize şekilde seçilmiştir. Katılımcılara araştırmacılarca geliştirilen sosyodemografik verilerini, farmakofobi durumlarını ve ilaç kullanım özelliklerini değerlendiren araştırma soruları sorulmuştur. Yanıtlar kayıt altına alınarak istatistiksel analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Pharmacophobia, known as the fear of drug use, is an important factor in the continuation of treatment. It is necessary to evaluate the effects of pharmacophobia on patients in order to ensure drug compliance and effective use of drugs. Pharmacophobic situation manifests itself as a problem of adaptation of drug use on the person rather than a psychiatric disease. In this study, pharmacophobia and pharmacophobia-related situations of individuals followed in a family health center providing primary health care were examined. Material and Method: Our study was carried out on individuals aged 18 and over, living in the Oymapinar Family Health Center region of Antalya province, Manavgat district and followed up between September 1, 2020 and March 31, 2021. Persons participating in the study were randomly selected among those who have at least one of the most common chronic diseases according to the Chronic Diseases and Risk Factors Survey in Turkey. Then, the participants were asked research questions that evaluated their sociodemographic data, pharmacophobia status and drug use characteristics developed by the researchers. The answers were recorded and statistical analysis was performed.