Acil servisten yatış yapılan geriatrik hastalarda ölçülen nötrofil lenfosit oranı (NLR) ve CRP albumin oranının (CAR) mortalite ile ilişkisi
The relationship of neutrophil lymphocyte ratio (NLR) and CRP albumin ratio (CAR) with mortality measured in geriatric patients from the emergency servi̇ce
  1. Tez No: 726672
  2. Yazar: YUNUS EMRE ÇIKRIKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İHSAN KİLCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, başvuru anındaki yüksek bir nötrofil/lenfosit (NLR) ve CReaktif Protein/albumin oranı (CAR) ile acil servise başvuran 65 yaş ve üzeri geriatrik hastaların mortalite riskinde artış olduğu hipotezini test etmektir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışma, acil servise dört ay süreyle (1 Eylül 2021-31 Aralık 2021) başvuran 65 yaş ve üstü hastaları içermektedir. Hastaların nötrofil, lenfosit, C-reaktif protein (CRP), albümin, NLR ve CAR parametreleri değerlendirildi. Çalışmamıza hematolojik malignitesi olan hastaları, travma hastalarını ve covid-19 hastalarını dışladıktan sonra acil servise herhangi bir tıbbi sorunla gelen 65 yaş ve üzeri tüm hastaları dahil ettik. Nötrofil, lenfosit, CRP, albumin, NLR ve CAR değerleri, acil servise başvuru esnasında ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmamızda değerlendirilen 609 hastanın 301'i erkek (%49,4), 308'i kadındı (%50,6). Hastaların ortalama yaşları 77 idi. 609 hastanın 282'si ilgili servislere (%46,3), 327'si (%53,7) ise yoğun bakımlara yatırıldı. Hastaların 510'unun (%83,7) ilk 4 hafta sonunda taburcu oldukları görülürken, 99 tanesinin (%16,3) ise ilk 4 hafta içinde ex olduğu tespit edildi. Taburcu olanlarda CAR ortalama değeri 1.57 (0.03-17.99) olarak ölçülürken, ex olanlarda 5.32 (0,08-37.35) olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to test the hypothesis that geriatric patients aged 65 and older presenting to the emergency service with a high neutrophil/lymphocyte (NLR) and C-Reactive Protein/albumin ratio (CAR) at admission have an increased risk of mortality. Methods: This prospective study includes patients aged 65 years and older who presented to the emergency service for four months (1 September 2021- 31 December 2021). The neutrophil, lymphocyte, C-reactive protein (CRP), albumin, NLR and CAR parameters of the patients were appraised. After excluding patients with hematological malignancies, trauma patients and coronavirüs-19 patients, all patients aged 65 and over who came to the emergency room with any medical problem were included in our study. Neutrophil, lymphocyte, CRP, albumin , NLR and CAR values were measured during admission to the emergency service. Results: Of the 609 patients evaluated in our study, 301 (49.4%) were male and 308 (50.6%) were female. The mean age of the patients was 77 years. Of the 609 patients, 282 (46.3%) were hospitalized in related services, and 327 (53.7%) were admitted to intensive care units. It was observed that 510 (83.7%) of the patients were discharged at the end of the first 4 weeks, while 99 (16.3%) of them were found to be death in the first 4 weeks. The mean CAR value was measured as 1.57 (0.03-17.99) in those who were discharged, and 5.32 (0.08-37.35) in those who were discharged.