65 yaş ve üzeri acil servise başvuran endoskopi ya da kolonoskopi yapılan gastrointestinal sistem kanamalı hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of patients aged 65 and over who presented to the emergency department with gastrointestinal system bleeding and had endoscopy or colonoscopy
  1. Tez No: 864461
  2. Yazar: EMRE KANAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Akut gastrointestinal sistem (GİS) kanaması ile acil servisimize başvuran ve endoskopi ve/veya kolonoskopi yapılan 65 yaş ve üzeri hastaların klinik ve prognostik özelliklerini değerlendirmektir. Materyal ve metod: Çalışmamızda Ocak 2020 - Ocak 2023 tarihleri arasında Uşak Üniverstesi Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisine 65 yaş ve üzeri gastrointestinal kanama şikayeti ile başvuran endoskopi ve/veya kolonoskopi yapılan hastaların verileri elektronik tıbbi kayıt sisteminden ve acil servis başvuru evraklarından elde edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 371 hastanın (186 kadın ve 185 erkek) yaş ortalaması 78,2±7,8 yıl idi. %93 hasta en az bir komorbid hastalığa sahip olup, %62 hasta antikoagülan ve/veya antitrombositer ilaç kullanmakta idi. Toplam 309 hastada üst, 62 hastada alt GİS kanaması tespit edildi. Acil serviste 127 hastaya masif transfüzyon uygulanırken, 207 hasta yoğun bakıma (YB) yatırıldı. Bir aylık izlemde mortalite oranı %13,5 saptandı (50/371 hasta).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to evaluate the clinical and prognostic features of patients aged 65 and over who applied to our emergency department with acute GI bleeding and underwent endoscopy and/or colonoscopy. Patients and methods: In the present study, the data of patients aged 65 years and over who applied to the Emergency Department of Uşak University Training and Research Hospital between January 2020 and January 2023 with the complaint of gastrointestinal bleeding and underwent endoscopy and/or colonoscopy were obtained from the electronic medical record system and emergency department admission documents. Results: The mean age of the total 371 patients (186 women, 185 men) was 78.2±7.8 years. 93% of the patients had at least one comorbid disease and 62% of the patients were using anticoagulant and/or antiplatelet medication. Upper and lower GI bleeding was detected in a total of 309 and 62 patients, respectively. While 127 patients underwent massive transfusion in the emergency department, 207 patients were admitted to intensive care. The one-month mortality rate was found to be 13.5% (50/371 patients).