Dimensional changes of free gingival graft following cyanoacrylate stabilization
Serbest dişeti grefti stabilizasyonunda siyanoakrilat kullanımının greftin boyutsal değişimi üzerine etkisi
- Tez No: 726674
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ÖZKAN KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Serbest dişeti greftlerinde (SDG) transplante edilen dokunun büzülme miktarı operasyonun başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Kontrollü klinik çalışamızın amacı yetersiz keratinize doku varlığında uygulanan SDG operasyonunda vertikal greft boyutunun iki farklı stabilizasyon tekniğinde farklılığının değerlendirmek ve karşılaştırmaktı. Çalışmamıza yetersiz keratinize doku tespit edilen 24 hasta dahil edildi. Hastalar test (butil-siyanoakrilat ile SDG) ve kontrol (dikiş ile SDG) gruplarına rastgele dağıtıldı. Sondalanan derinlik, bütün ağız plak skoru, bütün ağız kanama skoru, keratinize doku yüksekliği ve vertikal çekilme miktarı gibi klinik parametrelerin ölçümleri başlangıçta ve operasyon sonrası 6. ayda yapıldı. Alınan greftlerin vertikal boyutları ve total alanlarının ölçümleri klinik fotoğraflar üzerinden dijital olark başlangıçta ve operasyon sonrası 1., 3. Ve 6. ayda yapıldı. Görsel analog ölçek (VAS) parametresi hastalar tarafından operasyon sonrası 0. Ve 6. Günler arası değerlendirilerek kaydedildi. Operasyon süresi ise ameliyat sırasında kaydedildi. Vertikal greft yüksekliği ortalaması test ve kontrol gruplarında sırasıyla 6,15 1,20 , 6,51 0,60 mm olarak ölçüldü. Ortalama total greft alanı test grubunda 73,36±21,37 mm2 olarak ölçülürken kontrol grubunda 82,67±7,92 mm2 olarak ölçüldü. Gruplar arası kıyaslamada greft alanı parametrelerinde anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0.05). Test ve kontrol grupları arasında VAS parametresi incelendiğinde de herhangi bir anlamlı farklılık görülmedi. Ek olarak, gruplar arasındaki klinik periodontal parametrelerde de anlamlı bir farklılığa rastlanmadı. Yalnızca vertikal çekilme boyutu değişiminin kontrol grubunda, test grubuna kıyasla daha fazla olduğu bulunmuştur. Operasyon sürelerine bakıldığında test ve kontrol gruplarında sırasıyla 20:2302:08 , 26:1505:21 dakika sürdüğü tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this randomized, controlled clinical study was to evaluate and compare the vertical graft height and total graft area within two different stabilization techniques of free gingival graft (FGG) and the clinical parameters in the treatment of insufficient keratinized tissue amount. Materials-Methods: Twenty-four patients were enrolled in the study. Patients were operated with FGG. Grafts were stabilized with either butyl-cyanoacrylate (test group) or non-resorbable sutures (control group). Clinical parameters including full mouth plaque score, full mouth bleeding score, probing depth, keratinized tissue height (KTH), and vertical recession (VR) were measured at baseline and 6 months after surgery. The vertical graft height and total graft area were measured at baseline, 1, 3 and 6 months after surgery. Visual analogue scale (VAS) scores were recorded by patients between days 0-6. Operative times were recorded.