Buhar türbinli kömür yakıtlı termik santrallerde yangın güvenliği çözümleri
Fire safety solutions in steam turbine coal fired thermal plants
- Tez No: 726675
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yangın ve Yangın Güvenliği Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Büyük yatırımlar yapılarak inşa edilen katı yakıtlı elektrik santrallerinde yangına karşı alınacak önlemlerde yangın algılama ve söndürme sistemleri çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu kapsamda söz konusu santralin çalışma şekli, bölümleri incelenerek o bölgelere uygun algılama ve söndürme sistemleri tasarlanması gerekmektedir. Bu çalışmada Kemerköy Termik Santrali ve Yeniköy Termik Santrali incelenerek yangın algılama ve söndürme sistemleri özelinde bir çalışma yapılmıştır. Çalışma yapılırken yerel yönetmelik, EN, NFPA ve kimi kısımlarda FM Global standartları dikkate alınmıştır. Her iki santral benzer bölümlere sahip olup her bir bölge için analiz yapılarak algılama ve söndürme sistemleri tipleri belirlenmiştir. Bu kapsamda konveyörler, dışa saha trafoları ve türbinler gibi bölümlerde otomatik sulu söndürme ve algılama sistemleri, yanıcı ve parlayıcı sıvıların kullanıldığı bölümlerde otomatik köpük-su söndürme ve algılama sistemleri, elektrik, pano ve trafo odalarında otomatik gazlı söndürme ve algılama sistemleri, fuel oil depolama tankları gibi bölgelerde hem otomatik sulu söndürme ve algılama sistemleri hem de otomatik köpük-su söndürme ve algılama sistemleri tasarlanmıştır. Tasarlanan bu sistemlere ait teorik hesaplar bu tez içerisinde listelenmiştir. Yapılan incelemeler ve tasarımlar sonucunda bölgelere ait sistem tipleri, su ve köpük ihtiyaçları, püskürtücü tipleri, algılama cihazları tipleri belirlenerek ilgili başlıklar altında ayrıntılı bir şekilde tariflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fire detection and extinguishing systems have a very important place in the measures to be taken against fire in solid fuel power plants built with large investments. In this context, it is necessary to design appropriate detection and extinguishing systems for those regions by examining the operation mode and sections of the said power plant. In this study, Kemerköy Thermal Power Plant and Yeniköy Thermal Power Plant were examined and a study was carried out on fire detection and extinguishing systems. During the study, local regulations, EN, NFPA and FM Global standards in some parts were taken into account. Both power plants have similar sections and the types of detection and extinguishing systems have been determined by analyzing for each region. In this context, automatic water extinguishing and detection systems in sections such as conveyors, outdoor transformers and turbines, automatic foam-water extinguishing and detection systems in sections where flammable and combustible liquids are used, automatic gas extinguishing and detection systems in electricity, panel and transformer rooms, fuel oil storage tanks. Both automatic water extinguishing and detection systems as well as automatic foam-water extinguishing and detection systems have been designed in regions such as theoretical calculations of these designed systems are listed in this thesis. As a result of the examinations and designs, the system types, water and foam needs, sprayer types, detection device types of the regions were determined and described in detail under the relevant headings.