Yara örneğinden izole edilen Staphylococcus aureus'un bazı fizyolojik, biyokimyasal özellikleri ve çoklu antibiyotik dirençlerinin incelenmesi
Investigation of some physiological, biochemical characteristics and multiple antibiotic resistance of Staphylococcus aureus isolated from wound samples
  1. Tez No: 726677
  2. Yazar: HASANAIN AHMED ENAD OBAID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL OĞLAKÇI İLHAN, DR. MOHAMMED ABBAS FAYİDH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bağdat Üniversitesinde gerçekleştirilen bu çalışma da, çeşitli yanık ve yaralanmaya maruz kalmış Iraklı hastaların farklı hastalık problemlerine neden olan Staphylococcus aureus enfeksiyonuna ve canlı kontamine mikroorganizmalara etki edecek olan optimum antibiyotiklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla değişik yaş aralığında olan çeşitli yaralanma ve yanık yarası bulunan bu hastalardan 100 kadar örnek toplanmış ve farklı kültür ortamlarına aktarılmıştır. Ortamlarda meydana gelen üremeler sonucunda %60 oranında S. aureus bakterisi ve %40 oranında diğer bakteri türleri tespit edilmiştir. S. aureus bakterisi ile bulaşan örnekler tobramisin antibiyotiğine karşı yüksek direnç göstermiştir (%56,7), Gentamisin'e karşı (%30) ve Amikasin'e karşı ise (%10) daha az oranda bir direnç göstermiştir. Bakteri izolatörleri, doldurucu kültür ortamında endol reaksiyonu karşı negative, oksidis reaksiyonu karşı ise pozitif etki göstermiştir. Daha sonra, bakterilerin ince biyofilm tabakası oluşturma yeteneğinini incelenmek için iki metot uygulanmıştır. Birincisi Kongo red agar testi olup burada bakterinin biyofilm (slime) tabakası oluşturma özelliği araştırılmaktadır. İkinci metotta ise bakterinin biyofilm tabakayı oluşturma yeteneğini ölçmek için, mikro titre plaka yöntemi (MTP) kullanılmıştır. Bunun sonucunda da kalibrasyon kapları kullanılarak yapılan metotta bütün izolatlar çok düşük düzeyde biyofilm oluşumu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, carried out at Baghdad University, it was aimed to determine the optimum antibiotics that will affect Staphylococcus aureus infection and live contaminated microorganisms, which cause different disease problems in Iraqi patients who have been exposed to various burns and injuries. For this purpose, about 100 samples were collected from these patients, who were in different age ranges and had various injuries and burn wounds, and were transferred to different culture media. As a result of the growths occurring in the environment, 60% of S. aureus bacteria and 40% of other bacterial species were detected. Specimens contaminated with S. aureus bacteria showed high resistance to the antibiotic tobramycin (56.7%), and less resistance to Gentamaisin (30%) and Imikacin (10%). Bacterial isolators showed a negative effect on the endol reaction and a positive effect on the oxidis reaction in the filling culture medium. Next, two methods were applied to examine the ability of bacteria to form a thin biofilm. The first is the red congou medium method, which measures the ability of bacteria to form an adhesive layer. In the second method, micro-titer plate method (MTP) were used to measure the bacteria's ability to form the sticky layer. As a result, all insulators showed very low adhesive formation in the method using calibration cups.