Değişik kaynaklardan izole edilen stafilokok suşlarının biyotiplendirilmesi ve metisilin direncinin araştırılması
Biotyping of staphylococcus strains isolated from various sources and investigations on the methicillin resistance
  1. Tez No: 192092
  2. Yazar: SELDA UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ KIRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
6. ÖZETBu araştırmada Rutin teşhis laboratuarına getirilen klinik ve subklinikmastitisli ineklere ait 120 adet süt örneğinden 74 adet, 60 adet yara yeri svabıörneğinden 42 adet ve 20 adet idrar örneğinden ise 7 adet stafilokok suşu izole edildi.İzole edilen suşların identifikasyonları gerçekleştirilerek Stafilokok suşlarınıntiplendirilmeleri yapıldı.Araştırmada koagulaz pozitif Stafilokok suşlarının slime değerleri (+, ++,+++, - ) sırasıyla % 15, % 12, % 32.8, % 40.2; koagulaz negatif Stafilokok suşlarınınise slime değerleri (+, ++, +++, - ) sırasıyla % 10.7, % 30.4, % 16.0, % 42.9 olarakbelirlendi.Bu araştırmada tiplendirilmeleri gerçekleştirilen Stafilokok suşlarının 41 (%33.3)'i Metisiline dirençli bulundu.Bu çalışmada, S. aureus suşları (% 46), S. intermedius suşları (% 37.5), S.haemolyticus suşları (% 43) ve S. cohnii subsp. cohnii suşlarının tamamı (%100)vankomisin ve teikoplanin'e aynı oranlarda dirençlilik göstermişlerdir.Bu çalışmada da tüm izolatların % 48'inin penisilin'e dirençli ve % 85oranında eritromisine, % 83 oranında sulbactam + ampisilin'e ve % 79 oranındasulphamethaxsazole + trimethoprim'e duyarlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARYIn this study, 74 Staphylococcus strains were isolated from 120 milk of dairycows with clinical and subclinical mastitis, 42 Staphylococcus strains were isolatedfrom 60 wound and 7 Staphylococcus strains were isolated from 20 urine. AllStaphylococcus strains were biyotyping.This study, slime value (+, ++, +++, - ) of coagulase positive Staphylococcusstrains were determined respectively 15%, 12%, 32.8%, 40.2% and coagulasenegative strains were determined respectively 10.7%, 30.4%, 16.0%, 42.9%.Typed 41 (33.3%) Staphylococcus strains were found to resistant tomethicillin in this study.In this study, S. aureus strains (46%), S .intermedius strains (37.5%), S.haemolyticus strains (43%) and all S.cohnii subsp cohnii strains (100%) wereindicated similar resistance to vankomisin and teikoplanin.In this study, of 48% to all of strains were resistant to penicilin and 85% ofall strains were found to be sensitive to eritromisin, 83% of all strains were found tobe sensitive to sulbactam+ampicillin and 79% of all strains were found to besensitive to sulphamethaxazole + trimethoprim.