Değişik hasta materyallerinden izole edilen stafilokokların cins ve tür özelliklerinin belirlenmesi
Identification of staphylococci species, isolated from different patients specimens
  1. Tez No: 44620
  2. Yazar: TÜLİN ALGAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FARUK AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu çalışmada, KTÜ Farabi Hastanesi Kliniklerine başvuran 150 hastanın idrar, pü, kan, yanık, yara vs. örnekleri stafilokok türlerinin identifikasyonu açısından incelemeye alındı. İncelenen 150 hasta örneğinden 80(%53.4)tane S.aureus, 31(%20.6) tane S.epidermidis, 12(%8.0) tane S.haemolyticus, 9(%6.0) tane S.saprophyticus, 7(%4.6) tane S.capitis, 5(%3.4) tane S.intermedius, 3(%2.0) tane S.schleiferi ve 3(%2.0) tane S.simulans izole edildi. Stafilokok türlerinden S.epidermidis, S.capitis, S.haemolyticus, S.schleiferi ve S.simulans en fazla idrardan, S.saprophyticus üretral akıntıdan, S.aureus ve S.intermedius ise en fazla pü ve yaradan izole edildi. 150 örneğin 99 tanesi(%66.0) B-laktamaz pozitif, 51 tanesi (%34.0) 6-laktamaz negatif olarak bulundu. îzole edilen stafilokok türlerinin mefhiciline dirençlilikleri koagülaz negatif stafilokoklarda %40.0, koagülaz pozitif stafilokoklarda ise %62.4 oranında gözlendi. îzole edilen stafilokok suşiannın 11 antibiyotiğe olan duyarlılıkları incelendi ve en etkili antibiyotik vancomycin (%100) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, blood, urine, pus, scald, wound etc. examples taken from 150 patients who applied KTU Farabi Hospital Clinics were studied for identification of staphylococcus species. 80 S.aureus (53.4%), 31 S.epidermidis (20.6%), 12 S.haemolyticus (8.0%), 9 S.saprophyticus (6.0%), 7 S.capitis (4.6%), 5 S.intermedius (3.4%), 3 S.schleiferi (2.0%) and 3 S.simulans (2.0%) were isolated from the samples taken from 150 patients. Same Staph species like S.epidermidis, S.capitis, S.haemolyticus, S.schleiferi and S.simulans were isolated especially from urine, S. saprophytics from urethral exutad and S.aureus and S.intermedius were isolated from pus and wound. 99 of 150 samples (66.0%) were found B-lactamase positives, and 51 of those examples (34.0%) were found B- lactamase negatives. 40.0% of coagulase positive staphylococcus and 62.4% coagulase negative staphylococcus were examined as methiciline resistance. Isolated staphylococcus strains were examined were resistance to 1 1 antibiotics and vancomycin was found as the most effective antibiotics (100.0%).