Sprey kasımpatı çeşitlerinde çiçek tozu kalitesi ve çimlenmegücünün belirlenmesi
Determination of pollen quality and germination in some sprey chrysanthemum variesties
  1. Tez No: 726682
  2. Yazar: HİLAL BEYZA DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Chrysanthemum morifolium L. türüne ait iki farklı sprey kesme kasımpatı çeşidinin çiçek tozları, +24oC ve +4oC'de 7 gün boyunca depolanarak çiçek tozu canlılık ve çimlenme güçleri incelenmiştir. 'Barolo' ve 'Chic' çeşitlerine ait çiçek tozlarının canlılık oranları TTC testiyle, çimlenme güçleri ise modifiye ME3 ortamı kullanılarak belirlenmiştir. Çalışma sonucunda farklı depolama sıcaklık ve süresinin çiçek tozu canlılık ve çimlenme gücünü önemli derecede etkilediği belirlenmiştir. 'Barolo' çeşidinde taze çiçek tozlarının canlılık oranı %8,82; +4oC'de depolanan çiçek tozlarının canlılık oranları 1, 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. günlerde sırasıyla %8,27, %8,31, %7,62, %7,26, %5,31, %4,82, %3,01; +24oC'de depolanan çiçek tozlarının canlılık oranları 1, 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. günlerde sırasıyla %6,22, %6,28, %5,31, %4,89, %3,73, %2,67, %1,85 olarak belirlenmiştir. 'Chic' çeşidinde taze çiçek tozlarının canlılık oranı %19,24; +4oC'de 1, 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. günlerde sırasıyla %14,39, %11,69, %10,19, %8,82, %9,30, %7,39, %5,37; +24oC'de depolanan çiçek tozlarının canlılık oranları ise aynı depolama sürelerinde sırasıyla %10,54, %8,11, %7,74, %6,53, %5,57, %4,16, %3,33 olarak belirlenmiştir. 'Barolo' çeşidinde taze çiçek tozlarının çimlenme gücü %5,18; +4oC'de depolanan çiçek tozlarının çimlenme güçleri 1, 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. günlerde sırasıyla %3,74, %2,58, %1,46, %1,65, %1,50, %1,04, %0,72; aynı depolama sürelerinde +24oC'de depolanan çiçek tozlarının çimlenme güçleri sırasıyla %3,37, %2,10, %1,38, %0,99, %0,67, %0,51, %0,34 olarak saptanmıştır. 'Chic' çeşidinde taze çiçek tozlarının çimlenme gücü %7,58; +4oC'de depolanan çiçek tozlarının çimlenme güçleri 1, 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. günlerde sırasıyla %6,61, %6,16, %5,22, %5,05, %4,27, %3,70, %3,01; aynı depolama sürelerinde +24oC'de depolanan çiçek tozlarının çimlenme güçleri sırasıyla %6,24, %5,80, %4,62, %4,29, %2,85, %2,77, %2,15 olarak saptanmıştır. Çalışmamızda elde edilen sonuçlar, 'Barola' çeşidinde çiçek tozlarının +4ºC ve +24ºC'de iki güne kadar muhafaza edilebileceğini, 'Chic' çeşidinde ise her iki depolama sıcaklık derecelerinde bu sürenin biraz daha uzadığını ve 4. güne kadar kabul edilebilir olduğunu ancak 7. güne kadar da uzayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, pollen viability and germination of two different spray cut chrysanthemum cultivars belonging to Chrysanthemum morifolium L. were investigated by storing them at +24oC and +4oC for 7 days. Viability rates of pollen of 'Barolo' and 'Chic' cultivars were determined by TTC test and germination strengths were determined using modified ME3. As a result of the study, it was determined that different storage temperatures and durations significantly effect on pollen viability and germination. The viability rate of fresh pollen in 'Barolo' cultivar was 8.82%; The viability rates of pollen stored at +4oC were 8.27%, 8.31%, 7.62%, 7.26%, 5.31%, 4.82% and 3.01% on the 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th and 7th days, respectively. The viability rates of pollen stored at +24oC were determined as 6.22%, 6.28%, 5.31%, 4.89%, 3.73%, 2.67% and 1.85% on the 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th and 7th days, respectively. The viability rate of fresh pollen in 'Chic' cultivar was 19.24% on days 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th and 7th, and at +4oC was 14.39%, 11.69%, 10.19%, 8.82%, 9.30%, 7.39% and 5.37%, respectively. The viability rates of pollen stored at +24oC were determined as 10.54%, 8.11%, 7.74%, 6.53%, 5.57%, 4.16%, and 3.33%, respectively, during the same storage periods. The germination of fresh pollen in 'Barolo' cultivar was 5.18%; Germination of pollen stored at +4oC were 3.74%, 2.58%, 1.46%, 1.65%, 1.5%, 1.04% and 0.72% on the 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th and 7th days. Germination of pollen stored at +24oC during the same storage periods were determined as 3.37%, 2.10%, 1.38%, 0.99%, 0.67%, 0.51% and 0.34%, respectively. The germination of fresh pollen in 'Chic' cultivar was 7.58%; Germination of pollen stored at +4oC were 6.61%, 6.16%, 5.22%, 5.05%, 4.27%, 3.70% and 3.01% on the 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th and 7th days, respectively. Germination of pollen stored at +24oC during the same storage periods were determined as 6.24%, 5.80%, 4.62%, 4.29%, 2.85%, 2.77% and 2.15%, respectively. The results obtained in our study show that pollen can be stored for up to two days in the 'Barola' variety at +4ºC and +24ºC, while in the 'Chic' variety this period is slightly longer at both storage temperatures and is acceptable up to the 4th day, but it is thought that it may extend to until the 7thday.