Serviks kanserinin küratif tedavisinde uygulanan volümetrik ayarlı ark tedavisi ve yoğunluk ayarlı radyoterapinin dozimetrik olarak karşılaştırılması
Dosimetric comparison of volumetric adjustable ARC therapy and intensity adjustable radiotherapy applied in the curati̇ve treatment of cervical cancer
  1. Tez No: 726686
  2. Yazar: MELİS TARLACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL TEMİZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Radyoterapi serviks kanserinde en sık uygulanan tedavi yöntemidir. Serviks anatomik açıdan karmaşık yapılı bir bölgede olduğundan, radyoterapi sırasında çevresindeki dokuların iyice analiz edilip korunması hastanın ikincil kanserlere yakalanma riskini ortadan kaldıracağı için oldukça elzemdir. Yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT) çok yapraklı kolimatörlerin hareketliliğine sahip olması açısından tümör volümünü geleneksel yöntemlerden daha iyi sarma özelliğine sahiptir. Volümetrik ayarlı ark terapi (VMAT) yoğunluk ayarlı radyoterapinin geliştirilmiş tekniğidir. VMAT tedavi tekniğinde gantri hasta masası etrafında 360 dönebilme özelliğine sahiptir. Bununla birlikte VMAT tedavi tekniği ya da IMRT tedavi tekniği kanser tedavisinde standart tedavi değildir. Hastaya uygun tedavi tekniğinin seçilmesi gerekir. Hastaların yaşı, anatomik özellikleri, hastalığın evresi gibi parametreler uygun tedavi yöntemini seçmek için önemli birer yol gösterici olabilirler. Bu çalışma 30 yaş üzeri ve evreleri bakımından benzer 15 serviks kanserli hasta ile yapılmıştır. Hastalardan CT/BT (bilgisayarlı tomografi) ile görüntü alınmıştır. Alınan görüntüler uzman radyasyon onkologları tarafından klinik hedef hacim (CTV) ve kritik organlar olarak konturlanmıştır. Konturlanan görüntüler tedavi planlama bilgisayarına aktarılmıştır. Hastalara, yedi alan dinamik MLC (7A-DMLC) ve çift ark VMAT (ÇA-VMAT) teknikleri kullanılarak her hastaya özel olarak plan hazırlanmıştır. IMRT ve VMAT tedavi teknikleri ile tasarlanan planların doz- hacim histogramı (DVH) verileri volümetrik olarak alınmıştır ve istatistiksel analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radiotherapy is the most common treatment method in cervical cancer. Since the cervix is in an anatomically complex region, it is essential to thoroughly analyze and protect the surrounding tissues during radiotherapy, as this will eliminate the risk of developing secondary cancers. Intensity modulated radiotherapy (IMRT) has the ability to wrap the tumor volume better than conventional methods in terms of the mobility of multi-leaf collimators. Volumetric modulated arc therapy (VMAT) is an improved technique of intensity modulated radiotherapy. In the VMAT treatment technique, the gantry has the ability to rotate 360 around the patient table. However, VMAT treatment technique or IMRT treatment technique is not a standard treatment in cancer treatment. The appropriate treatment technique should be chosen for the patient. Parameters such as the age of the patients, their anatomical features, and the stage of the disease can be important guides for choosing the appropriate treatment method. This study was conducted with 15 cervical cancer patients over 30 years of age and similar in terms of stages. Images were taken from the patients with CT (computerized tomography). The images were contoured as clinical target volume (CTV) and critical organs by expert radiation oncologists. The contoured images were transferred to the treatment planning computer. A special plan was prepared for each patient by using seven-field dynamic MLC (7A-DMLC) and double arc VMAT (CA-VMAT) techniques. The dose-volume histogram (DVH) data of the plans designed with IMRT and VMAT treatment techniques were taken as volumetric and statistical analysis was performed.