Tekvando sporcularında kor stabilizasyon ile çeviklik, denge ve anaerobik güç arasındaki ilişki
The relationship between core stabilization and agility, balance and anaerobic power on taekwondo athletes
- Tez No: 726685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÖZKOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, tekvando sporcularında kor stabilizasyon ile çeviklik, denge ve anaerobik güç arasındaki ilişkiyi incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmaya Haziran 2021 – Eylül 2021 tarihleri arasında dahil edilme kriterlerini taşıyan 46 tekvando sporcusu katılmıştır. Sporcuların kor stabilizasyonu spora özgü kor kas kuvvet ve stabilize köprü testi, çeviklikleri T çeviklik testi, dengeleri Y denge testi ve anaerobik güçleri dikey sıçrama testi ile değerlendirilmiştir. Sporcularla yapılan tek görüşmeyle, ilgili değerlendirmeler ve testler yapılmıştır. Değerlendirme sonucunda elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS (SPSS 21.0) istatistik programı kullanılmıştır. Nicel verilerin dağılımlarını göstermek için aritmetik ortalama ± standart sapma (X±Ss) kullanılmıştır. Elde edilen veriler normal dağılım göstermediğinden nonparametrik testlerden ''Spearman Korelasyon Analizi'' kullanılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the relationship between core stabilization and agility, balance and anaerobic power in taekwondo athletes. Materials and Methods: Between June 2021 and September 2021, 46 taekwondo athletes who met the inclusion criteria participated in the study. The core stabilization of the athletes was evaluated with the sport-specific core muscle strength and stabilized bridge test, their agility with the T agility test, their balance with the Y balance test, and their anaerobic power with the vertical jump test. Relevant evaluations and tests were conducted in a single interview with the athletes. SPSS (SPSS 21.0) statistical program was used for the statistical analysis of the data obtained as a result of the evaluation. The arithmetic mean ± standard deviation (X±Ss) was used to show the distributions of the quantitative data. Since the data obtained did not show a normal distribution, they were interpreted using the“Spearman Correlation Analysis”, one of the nonparametric tests.