Kliniğimizde üriner sistem enfeksiyonu tanısı alan 0-16 yaş arasındaki hastalardan idrar kültürlerinde E. coli ve NON-E. coli saptananların özelliklerinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of patients from OUR clinic with urinary tract infection, between the ages 0-16, with urine cultures positive for E.coli and NON-E.coli
  1. Tez No: 726689
  2. Yazar: SELİN AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Üriner sistem enfeksiyonları çocukluk çağının en sık rastlanılan bakteriyel enfeksiyonlarındandır. En sık tespit edilen etken E. Coli'dir. Klebsiella, Proteus, Pseudomonas, Enterokoklar, Stafilokoklar vb diğer bakteriyel etkenleri oluşturur. Çalışmamızda kliniğimizde ÜSE nedeni ile takip edilen olgularda idrar kültüründe E. Coli ve Non-E. Coli üremesinin yaş, cinsiyet gibi demografik verilere göre dağılım ve sıklığının belirlenmesi, altta yatan risk faktörlerinin saptanması, hastaların özelliklerinin ortaya konulması, idrar kültüründe E. Coli ve Non-E. Coli üremesi saptanan hastaların laboratuvar sonuçlarının ve ultrason bulgularının karşılaştırılması, patojenlerin antibiyotik duyarlılıklarının tanımlanması ve buna göre uygulanacak ampirik antibiyotik tedavilerinin seçiminde katkı sağlanılması amaçlanmıştır. Materyal ve metod: 2018-2021 Yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde, 0-16 yaş grubunda üriner sistem enfeksiyonu tanısı almış olan, idrar kültürü sonuçlarına göre E. Coli ve Non-E. Coli mikroorganizma üremesi gözlenen hastalar katılımcı olarak belirlenmiştir. Her iki gruptan 66 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Hasta verileri bilgisayar kayıtlarından retrospektif olarak incelenerek elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmamız 2018-2021 tarihleri arasında muayene yaşları 1 ile 185 ay arasında değişmekte olan, 52'si (%39.4) erkek ve 80'i (%60.6) kız olmak üzere toplam 132 çocuk ile yapılmıştır. E. Coli enfeksiyonu tespit edilenlerde kız olma oranının Non-E.
Özet (Çeviri)
Aim: Urinary tract infections are one of the most common bacterial infections of childhood. The most common factor detected is E. Coli. Klebsiella, Proteus, Pseudomonas, enterococci, staphylococci, etc. constitute other bacterial factors. In our study, it was aimed to determine the distribution and frequency of E. Coli and Non-E. Coli growth in urine culture according to demographic data such as age and gender in patients followed up for UTI in our clinic. In addition, it is aimed to identify the underlying risk factors and to reveal the characteristics of the patients, to compare the laboratory results and ultrasound findings of patients with E. Coli and Non-E. Coli growth in urine culture, to define the antibiotic susceptibility of pathogens and to contribute to the selection of empirical antibiotic treatments to be administered accordingly. Material and methods: Patients who were diagnosed with urinary tract infection in the 0-16 age group in the Pediatric Health and Diseases Clinic of Bağcılar Training and Research Hospital of the University of Health Sciences between 2018-2021 and who had E. Coli and Non-E. Coli microorganism growth according to urine culture results were determined as participants. 66 patients from both groups were included in our study. Patient data were obtained retrospectively from computer records. Results: Our study was conducted between 2018-2021 with a total of 132 children, 52 (39.4%) boys and 80 (60.6%) girls, whose examination ages ranged from 1 to 185 months. The rate of being a girl was found to be higher in those with E. Coli infection compared to those with Non-E.