Dutasterid tedavisi alan hastaların prostat dokusundaki hipoksi indüklenebilir faktör-1 alfa ve vasküler endotelyal büyüme faktörü ekspresyonunun incelenmesi
Investigation of prostatic hypoxia-inducible factor-1 alfa ve vascular endothelial growth factor expression in patients recieving dutasteride
- Tez No: 365349
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR KAMİL ÇAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Benign prostat hiperplazisi (BPH) 50 yaş üzerindeki erkekler için oldukça önemli bir sağlık sorunudur. BPH progresif bir hastalık özelliği taşımakta olup; hematüri, renal yetmezlik, üriner sistem enfeksiyonları gibi ciddi komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Tedavisinde medikal ajanlar son yıllarda önemli yer tutmaktadır. Medikal tedavide alfa reseptör blokerleri, 5 alfa redüktaz inhibitörleri, fitoterapi ve bunların kombinasyonu kullanılmaktadır. 5 alfa redüktaz inhibitörleri testosteronu dihidrotestosterona (DHT) çeviren enzimi inhibe eder. Bu sayede prostat hücresinde nükleer reseptörlere bağlanarak DNA sentezini arttıran ve hücre büyümesine neden olan DHT'u azaltıp, BPH progresyonunu engellediği düşünülmektedir. 5 alfa redüktaz inhibitörleri finasterid ve dutasteriddir. Yapılmış çalışmalar, 5 alfa redüktaz inhibitörlerinin prostat dokusunda anjiogenezi inhibe ettiği ve bu sayede transüretral prostat rezeksiyonu (TUR-P) sırasındaki kanama miktarını azalttığı yönünde veriler içermektedir. Biz bu çalışmada bir 5 alfa redüktaz inhibitörü olan dutasterid tedavisi alan hastaların prostat dokusunda anjiogenezisi gösteren hipoksi indüklenebilir faktör-1 alfa (hypoxia-inducible factor-1 alfa, HIF-1 alfa), vasküler endotelyal büyüme faktörü (vascular endothelial growth factor, VEGF) ve mikrodamar yoğunluğu (microvessel density, MVD) ekspresyonunu inceleyerek dutasteridin anjiogenezise olan etkilerinin araştırılmasını planladık. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde BPH tanısı ile TUR-P indikasyonu alan hastalara son bir yıl içerisinde ameliyattan bir ay önce dutasterid 0,5 mg tablet günde 1x1 rutin olarak başlanmaktadır. Retrospektif olarak incelenerek, son bir yıl içerisinde kliniğimizde TUR-P yapılan ve çalışma kriterlerini karşılayan ardışık hastalar çalışma grubu olarak alındı. Kliniğimizde dutasterid tedavisinin rutin olarak kullanılmaya başlandığı tarihden önce TUR-P yapılan hastalar geriye dönük incelenerek, çalışma kriterlerini karşılayan ve herhangi bir şekilde dutasterid tedavisi almamış hastalar ardışık olarak kontrol grubu olarak alındı. Üriner sistem enfeksiyonu, mesane taşı, mesane tümörü, prostat kanseri, üretral kateteri olan, pelvik radyoterapi alan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Her iki grupta TUR-P sonrası elde edilen patoloji spesmenleri patoloji bölümünce incelenerek, her grubun prostat dokusundaki, HIF-1 alfa ve VEGF ekspresyon düzeyleri ile MVD açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Benign prostatic hyperplasia (BPH) is a significant health problem for men over the age of 50. BPH is a progressive disease which can lead to serious complications such as, renal failure, urinary tract infections and hematuria. In recent years medical agents play an important role in the management of BPH. Alpha receptor blockers, 5-alpha reductase inhibitors, phytotherapy and combinations of these are used for the medical treatment of BPH. 5-alpha reductase inhibitors inhibit the enzyme that converts testosterone to dihydrotestosterone (DHT). Thus, it prevents the progression of BPH by reducing DHT which binds to nuclear receptors in prostate cells causing increased DNA synthesis and cell growth. Current 5-alpha reductase inhibitors are finasteride and dutasteride. It was shown that 5-alpha reductase inhibitors reduce the amount of bleeding during transurethral resection of the prostate (TUR-P) by suppressing anjiogenesis in prostate tissue. The current trial was planned to investigate three common parameters of anjiogenesis, namely hypoxia-inducible factor-1 alfa (HIF 1-alfa), vascular endothelial growth factor (VEGF) and microvessel density (MVD) in patients receiving dutasteride. Materials and Methods: The patients who underwent TUR-P routinely received dutasteride for a month prior to surgery during the last year at our clinic. These subsequent patients were than retrospectively compared with the previous consecutive TUR-P patients without dutasteride. Any additional disease such as urinary infections, bladder stones, bladder tumor, prostate cancer, urethral catheterization, pelvic radiotherapy constitutes the exclusion criteria. The histopathological spacemens of both groups were compared regarding the immnohistologiacal expressions of HIF-1 alfa, VEGF and MVD.