Laparoskopik kolesistektomi operasyonlarında ultrasonografi eşliğinde yapılan erektör spına plan bloğunun etkinliği
Effectiveness of erector spina plan block performed with ultrasonography in laparoscopic cholecystectomy operations
- Tez No: 726692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı; laparoskopik kolesistektomi operasyonlarında ultrasonografi (USG) eşliğinde uygulanan erektör spina plan (ESP) bloğunun, intraoperatif opioid ihtiyacı, postoperatif analjezik gereksinimi ve hasta memnuniyeti üzerine etkisini incelemektir. Çalışmamız 3 farklı grupta yapıldığı için metodolojik olarak literatürde ilk ve tektir. Çalışmaya Aralık 2018- Aralık 2020 arasında elektif koşullarda laparoskopik kolesistektomi operasyonu geçirmiş, 18-65 yaş arası, preoperatif değerlendirmesinde ASA (American Society of Anesthesiologists) risk sınıflaması I- II- III olan toplam 90 hasta dahil edildi. Hastaları operasyon öncesi ESPB yapılan, operasyon sonunda ekstübasyondan hemen önce ESPB yapılan ve blok yapılmayan olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Sonuç olarak Preemptif ESPB, intraoperatif opioid ihtiyacını azaltmakta, postoperatif düşük VAS skorlarıyla hasta memnuniyetini üst düzeye taşımaktadır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of ultrasonography (USG) guided erector spina plan (ESP) block on intraoperative opioid requirement, postoperative analgesic requirement and patient satisfaction in laparoscopic cholecystectomy operations. Since our study was conducted in 3 different groups, it is the first and only methodologically in the literature. A total of 90 patients, aged 18-65 years, who had undergone laparoscopic cholecystectomy in elective conditions between December 2018 and December 2020, and whose preoperative evaluation was ASA (American Society of Anesthesiologists) risk classification I-II-III were included in the study. The patients were divided into 3 groups; ESPB performed before the operation, ESPB performed just before extubation at the end of the operation, and no block. In conclusion, Preemptive ESPB reduces the need for intraoperative opioids and maximizes patient satisfaction with postoperative low VAS scores.