Erzurum ve yöresi camilerde kalem işleri
Interior decoration in mosques in the area of Erzurum
  1. Tez No: 72670
  2. Yazar: SADRETTİN ER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EROL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ERZURUM VE YÖRESİ CAMİLERİNDE KALEM İŞLERİ Sadrettin ER Danışman: Yrd.Doç.Erol KILIÇ 1998-89 Sayfa: Jüri Arkeolojik araştırmalar sonucunda, Türk sanatının tarihi seyri içerisinde bariz bir biçimde, Uygur Türkleri duvar resimleri ve minyatürlerinden ortaya çıktığı görülmektedir. Türklerin İslamiyeti kabulünden sonra Karahanlıların başlatmış olduğu ve Gaznelilerin geliştirmiş oldukları mimari yapılar da tuğla ve alçı süslemelerinde ilerleme kaydetmişlerdir. Türk süsleme sanatı, İslam sanatlarında“Hat, Hüsnü hat, güzel yazı sanatı”ortaya çıktıktan sonra beraberinde Tezhib, Cilt, Çini, Hat, Minyatür ve İç mimari de kalem işlerinde ve bu dallarda yetişmiş sanatçılar eşsiz eserler ortaya koymuşlardır. Sanatlarını inançları doğrulutusunda hizmet etmekte adeta yarış etmişlerdir. Karahanlı ve Gazneliler'den sonra XII. asırda Türk Sanatları Anadolu Selçukluları mimarisinde, taş kalem işi süslemeciliği, en parlak dönemini yaşamıştır. Bu dönemde taşın ön plana çıkması hem bol oluşu, hem de taşın kale içi süslemesine elverişli olmasındandır. Selçuklularda taş süslemecilği mimari yapıların ihtişamını göstermek amacıyla genelde ağırlığını giriş portallerinde ve dış cephelerde fark ettirir. Bu anlamda taşa işlenmiş kale işi Selçukluları temsil eden temel özel iştir diyebiliriz. Selçukluların dağılmasından sonra ortaya çıkan beylikler döneminde tezyinat yavaş yavaş iç mekanda görülür. Klasik Osmanlı erken döneminin temeli böylece atılmış olur. Hatta klasik dönem hazırlığı başlamıştır denebilir. Böylece 1325'den 1480'e kadar Osmanlı Devri Türk Sanatının ilk safhası yükseliş devrini tamamlamıştır. 1702-1826 yılları Türk sanatı gerilmeye başlamış, batı hareketleriyle birlikte Barok ve Rokoko tarzı görülmeye başlamıştır. 1908 yıllarından günümüze kadar geçmişdeki sanat şaheserlerinin yenilerini yapmak şöyle dursun elimizde olanı koruyamıyoruz bile.Günümüzde sanat eğitimi ve faaliyetlerini kurum olarak üstlenen Güzel Sanatlar Fakülteleri, vermiş oldukları sanat eğitimlerinde geçmişi iyi tahlil etmeye çalışarak, kendi yenilerini de özü bozmadan geçmişin ilhamına katıp bu sanatları tekrar günümüz kuşağına aktarmaya çalışmaktadır. Bu fakültelerin ikici Türk sanatları Rönesansı gerçekleştireceğini umuyorum. Böyle bir çalışmayla, uygulamada edindiğimiz tecrübelerle, tezyinat sanatlarınnı yaşamasında bizim de küçük bir katkımız olsun istedik.
Özet (Çeviri)
IH ABSTRACT Master Thesis INTERIOR DECORATİON İN MOSQUES İN THE AREA OF ERZURUM Sadrettin Er Supervisor Asistant Professor. Erol KILIÇ 1998-89 Pages JuryIt has been proved through historical research that Turkish art first existed in the wall pictures and miniatures of Uygur Turks. Following the acception of Islam by Turks, a significant development in brick and plaster ornaments of architectural structures of Karahanh's and Gazneli's. Turkish ornamentation after“Hat, Hüsnü Hat, fine vriting”of Islamic art created significantly impressive works by masters in the area of Tezhip, Cilt, Çini, Hat, miniature and inner architecture. The area of ornamentation can be defined almost as an area of competition by the masters in the direction of their beliefs. In the thirteenth century, stone and brush work was of prime importance in the Anatolian Seljuk architecture. The use of stone mostly depends on its abundance and its suitability for ornamentation. Stone ornamentation was grealty used by Seljuks on entrance portrayals and outer walls in order to increase the magnificance of buildings. It is probable to claim that stone and brush work were the main material representing the ornamentation of Seljuks. Following the end of Seljuk Empire, during the reign of states, this process was carried on in interior decoration. In this way, the classical Ottoman early period emerged. It can even be suggested that the classical period started as a result of this. Thus, the first period of Ottoman Turkish art from 1325 to 1480 completed its development.IV In the period between 1702-1826, Turkish art lost its significance and the western art of Baroc and Rokoko style gaind importance. After 1908 it couldn't be possible to protect the works of art of the past, leave aside adding the new ones. At present faculties of fine Arts undertake educational and artistic activites and try to acknowledge our generation abaut the artistic development by trying to analyze the past in a proper way. These Faculties are likely to establish a second renaissance of Turkish art. I hope to contribute to the existance of decorative art with this study, including the experience faced in practice.