Erzurum'da imalat sanayiinde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) üretim yapısı
Production structure of small and medium sized enterprise (SMSE) operating in manufacturing industry in Erzurum
  1. Tez No: 72669
  2. Yazar: ORHAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SİNAN TEMURLENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ERZURUM'DA İMALAT SANAYİİ'NDE FAALİYET GÖSTEREN KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİN (KOBİ) ÜRETİM YAPISI Orhan KÜÇÜK Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. M. Sinan TEMURLENK Jüri: Günümüzde, büyüyen ölçeğin maliyetleri azaltıcı etkisinden yararlanmak amacıyla işletmenin, kendi bünyesinde büyümesi şeklindeki görüş, birçok sektör için geçerliliğini kaybetmiştir, işletmelerin aynı ölçek veya ölçeklerdeki yeni ünitelerin ilavesi şeklinde büyümesi kabul görmektedir. Yine büyük işletme kurmanın mali külfeti ve işletme fonksiyonlarının yerine getirilme güçlükleri nedeniyle KOBİ'ler tercih edilmektedir. Bu şekilde kuruluş ve işleyiş kolaylığının da yanında bazı iş alanlarındaki işletmeler, faaliyet hacmi gereği KOBİ olmak zorundadırlar. Ülkemizde de benzeri nedenlerle KOBİ'lere ağırlık verilmektedir. Fakat yine de ülkemizde KOBİ'lerin tam anlamıyla anlaşıldığı söylenemez. Bu doğrultuda ülkemiz ekonomisinde ağırlıklı yer teşkil eden KOBİ'lerin genel niteliklerini belirtmek, özellikle Erzurum ili'nde İmalat Sanayi'nde faaliyet gösteren KOBİ'lerin üretim yapısını ortaya koymak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Dört bölümden oluşan çalışmada, KOBİ'lerle ilgili genel bilgiler verilmiştir. Erzurum ilinde bir anket çalışması yapılmış ve bir Cobb-Douglas üretim fonksiyonu tahmin edilmiştir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda Erzurum'daki KOBİ'lerin genelde emek-yoğun olarak çalıştıkları, işgücünün nisbi olarak daha etkin bir faktör olduğu belirlenmiştir. Bu işletmelerde ölçeğe göre sabit getirinin geçerli olduğu tespit edilmiştir. Kapasite kullanma oranları da düşük olup, seri veya sipariş usulü üretim yapılmaktadır. Yoğun olarak finansman ve rekabet sorunları yaşanmakta olup, çoğunda eski teknoloji kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS PRODUCTION STRUCTURE OF SMALL AND MEDIUM SIZED ENTERPRISES (SMSE) OPERATING IN MANUFACTURING INDUSTRY IN ERZURUM Orhan KÜÇÜK Supervision Assistant Prof. Dr. M. Sinan TEMURLENK Jury:Nowadays, to get the profits from reducing cost of the large scale economies, the view of the internal growth of a business has lost currency for a few sector. Growing form, adding the new units to the businesses has been accepted. SMSEs have been also preferred for the financial difficulties of a large firm and for the performing difficulties of busines functions. Besides the easiness of this kind of construction and operation, some businesses must construct as SMSE for their activity capasity. It has been given importance to SMSEs for these reasons in our country. However, there has not been said thet SMSEs have accurately understood. This work has been done for exposing SMSEs' general characteristics and especially the production structure of SMSEs in Erzurum. At this study consists of four sections and there has been given general information about SMSEs. It has been done an iquiry in Erzurum and estimated a Cobb-Douglas production function. According to the inquiry, it has been seen that SMSEs in Erzurum use more labor than capital. There has been determined fixed returns to scale of those SMSEs. SMSEs' the rate of use the capasity is low and have continues or order production systems. They have financial and competitive difficulties and also most of them use old technology.