Erzurum Müzesi'nde bulunan Selçuklu devri seramik kapları
The Ceramic caps blonging to the Seljuk period in Erzurum Museum
  1. Tez No: 72671
  2. Yazar: HANEFİ ATICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMÜR KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eski Çini Onarımları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ERZURUM MÜZESİ'NDE BULUNAN SELÇUKLU DEVRİ SERAMİK KAPLARI Hanefî ATICI Danışman: Yrd. Doç. Ömür KOÇ 1998-Sayfa: Jüri: Yrd. Doç. Ömür KOÇ Bu çalışma bugüne kadar incelenmiş ve hiçbir yerde yayınlanmamış olan, Erzurum'daki Türk-İslâm Eserleri ve Etnografya Müzesi'nde bulunan Selçuklu Devri seramik kaplarını gün ışığına çıkarmak için yapılmıştır. Tezin birinci bölümünde Erzurum'un tarihçesi, ikinci bölümünde Erzurum Müzelerinin tanıtımı, gelişim aşamaları ve bu müzelerde sergilenen seksiyonlar, üçüncü bölümde seramiğin tanımı, dördüncü bölümde Anadolu Selçuklu öncesi Türk seramik sanatı ve bu seramiklerdeki konu, üslûp kompozisyon, renk ve kullanılan teknikler ele alınmıştır. Beşinci bölümde ise, katalog çalışması yapılmıştır. Katalog çalışmasında eserler gruplandırılmış olup, envanter bilgileriyle birlikte resimlerin, teknik çizimleri ve desen çizimleri yer almıştır. Daha sonra seramik kaplar hakkında mukayese yapılmıştır. Sonuç kısmında ise; kapların ait oldukları dönemler ve yapılış tarihleri üzerinde yorum yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS THE CERAMIC CAPS, BLONGING TO THE SELJUK PERIOD IN ERZURUM MUSEUM Hanefi ATICI Supervisor: Vice Doc.Önıür KOÇ 1998-PAGE: Jury: Vice Doc. Ömür KOÇ This study has been done in order to be able to make known Seljukian period ceramics pots that could be seen in Ethnography Museum and Turkish-Islamic works that are in Erzurum and were not studied and published in anywhere before. The first part of the thesis deals with the short history of Erzurum, the second part is the introduction and the development phrases of the Museums of Erzurum and the works that are still on exhibition in these Museums, the third part is the definition of ceramics and its formation and decor techniques, the fourth part is the development of Turkish ceramics before Anatolian Seljukian, Anatolian Seljukian ceramics art and the subject, style, compozition, color, techniques which are used in these ceramics. In the fifth part a catalogue study has been done in catalogue study grouped in addition to kinds of knowledge, their pictures, technical draws, and desing draws are given altogether. After that an obuious comparison about seramic pots has been done. In conclusion part a brief comment is given about the works and the date that they belong to.