Fikret Mualla'nın resimlerinde renk-imge ilişkisi üzerine bir değerlendirme
An Appreciation on the relation of colour and image in Fikret Mualla's paintings
  1. Tez No: 72672
  2. Yazar: MUSTAFA KÜÇÜKÖNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. REŞAT BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET FİKRET MUALLA'NTN RESİMLERİNDE RENK -İMGE İLİŞKİSİ ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME Mustafa KÜÇÜKÖNER Danışman: Yrd. Doç.M. Reşat BAŞAR 1998-Sayfa:112 Jüri: Yrd. Doç. M. Reşat BAŞAR Yrd. Doç. Erol KILIÇ Yrd. Doç. Mehmet KAVUKÇU Renk ve imge ilişkisi ilk insanla başlamıştır. Sanatla başlayan bilinçle beraber doğada varolan renkler ve imgeler değişik alanlarda kullanılarak günümüze kadar gelmiştir. Renkler gözden girerek beyine ulaşırlar ve insan psikolojisini etkilerler. Renk sayısı sonsuzdur. Bu özelliği ile de geniş bir kullanım alanına sahiptir. İmge duyuların bilinçteki izidir. Doğada varolan herşey kendi ifadelerim taşıyan imgelere sahiptir. 1903 doğumlu olan ve yaşamının büyük çoğunluğunu Paris'te geçiren Fikret Mualla resimlerinde renk çeşitlerine yer vermiş ve renklerin insan psikoloj isindeki etkilerinden yararlanmıştır. Mualla'nın resimlerindeki imgeler, kontrast renklere göre, fırça darbelerine göre ve figürlere göre anlam kazanan derinlik, değişim, doluluk, devinim, belirsizlik, soru, gerginlik, dişilik, erkeklik ve korku imgeleridir. Fikret Mualla' nın resimlerindeki imgelerin oluşumunda biçimin renkle ve rengin biçimle birebir ilişkisi vardır. Bu ilişki, insanlarda ortak olan anlamları çağrıştıran imgeyi oluşturur. İzleyicinin de verilmek istenen anlamın tamamlanmasında oynadığı rolden de Fikret Mualla' nın resimlerindeki renk - imge- ilişkisinin insan psikolojisini etkilediği ileri sürmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT AN APPRECIATION ON THE RELATION OF IMAGE AND COLOUR IN FİKRET MUALLA'S PAINTINGS Mustafa KUÇUKONER Supervisor: Yrd. Doç. M. Reşat BAŞAR 1998- Pages: 112 Jury: Yrd. Doç. M. Reşat BAŞAR Yrd. Doç. Erol KILIÇ Yrd. Doç. Mehmet KAVUKÇU The relation of image and colour has started with the primitive man. The images and colours which exist in nature have been used in different areas together with the consciousness that has begun with art and has continued to the our times. Colours affect man's psychology through entering into eyes and reaching to the brain. The number of colour is endless and it has a wiole usage area with that of its feature. The image is the trace of senses in the brain. Everything in the nature has its own image that conveys its own expression. Fikret Mualla, bora in 1903, who passed most of his life in Paris has given place to the kinds of colour and has benefited from the effects of colours in human being's psychology. The images in Fikret Mualla's paintings are such images that deepness, variation fullness, movement ambiquity, question, tension, femality, masculinity and fear that gain the meaning in accordance with the contrast colours, teh brush hits and figures. In the formation of the images in Fikret Mualla's paintings there is a mutual relation of colour and image. This mutual relation builds the image that implies the meanings common to the people. It is possible to put forward that the relation of image and clour in Fikret Mualla's painting, too, affects man's psychology.