Ü. Hacıbeyov'un Azerbaycan halk musikisinin esasları üzerine bir inceleme
Essentials of Azerbayjan folk music prepared By. Ü. Hacıbeyov
- Tez No: 72673
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÜZEYİR HACIBEYOV'UN AZERBAYCAN HALK MUSİKİSİNİN ESASLARI ÜZERİNE BİR İNCELEME İ. Hakkı GERÇEK Danışman : Yrd. Doç. Dr. Nesrin FEYZİOĞLU 1998 -SAYFA: 104 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Nesrin FEYZİOĞLU : Prof. Dr. Bilge SEYİDOĞLU : Prof. Dr. Babek KURBANOV Azerbaycan Halk Mûsikîsinin Esasları üzerinde yaptığımız bu inceleme, Üzeyir Hacıbeyli'nin pratikte ve nazariyede Azerbaycan Müziğinin üslûp özelliklerini estetik esaslarını içeren derin ilmî tahlillerine dayanmaktadır. Eserde yer alan ana başlıklar, büyük bir dikkat ve titizlikle ele alınıp incelendi. Çıkarılan sonuçlar, Azerbaycan Kültürü ve müziğine dair tarihî bilgilerin ışığında Türk Müziği'ndeki ilgili başlıklarla mukayese edilerek değerlendirildi. Yapılan değerlendirmeler, konu ile ilgili olarak yapılacak herhangi bir çalışmaya kaynak teşkil edebilecek ilmî bir nitelikte sonuç bölümünde sunuldu.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS ESSENTIALS OF AZERBAYJAN FOLK MUSIC PEREPARED BY Ü. HACIBEYOV İ.Hakkı GERÇEK Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Nesrin FEYZİO?LU 1998 -PAGE: 104 Juri Yrd. Doç. Dr. Nesrin FEYZİO?LU Prof. Dr. Bilge SEYİDO?LU Prof. Dr. Babek KURBANOV This study, which we made on the essentials of Azarbeyjan Folk Music, pareparat by Ü. Hacibeyov is based on the detailed scientific analysis containing Uzeyir Hacibeyli's stylistic characteristics of Azarbeyjan Music in Practice and theory, its esthetic esentials, conditions of mode and formation. The main titles in the wolk were examined carefully. Results obtained were evaluated by comparing the titles concerned in Turkish music in the light of historical information of the culture and music of Azarbeyjan. The evaluations done were presented in the conclusion section in an aspect of being a source for any study which, will be carried out concerning the subject.