Julia Kristeva's novelistic side
Julia Kristeva'nın romancı yönü
- Tez No: 72674
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜKREMİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET (Resume en Turc) YÜKSEK LİSANS TEZÎ JULIA KRISTEVA LA ROMANCIERE (JULIA KRISTEVA'NIN ROMANCI YÖNÜ) Mehmet BAKÎ Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mükremin YAMAN 1998, Sayfa: 103 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Mükremin YAMAN Roman, içinde pek çok öğenin bulunduğu bir yazınsal türdür. Bu nedenle herhangi bir sanat türünden çok daha tutarlı bir biçimde insan yaşamını yansıtma gücüne sahiptir. Bizde bu güçten hareketle, bu çalışmamızda dilbilimci, ruhçözümcü, post- yapısalcı, kadına ve feminizme ilişkin bir çok konuda yapıtları ve inceleme yazılan olan Yirminci Yüzyıl yazın alanında adından sıkça söz ettiren ve Fransız yazınına önemli ölçüde katkıda bulunmuş olan Bulgar asıllı çağdaş Fransız yazan Julia Kristeva'nın kaleme aldığı“Samuraylar”(“Samourais”, Fayard, 1990),“YaşlıAdam ve Kurtlar”(“Ie Vieil Homme et Ies Loups”, Fayard, 1991) ve“Perilenmeler”(“Possessions”, Fayard, 1996) adlı üç romanım çözümlemeye çalışarakyazın.dilbilim ve ruh çözümleme alanında araştırmaları dışında romancı yönünü de ortaya koymayı amaçladık. Çalışmamız iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yayınlanma sırasına göre önce her romanın özetini verip ardından da anlatım tekniklerini yapısalcı yöntemlerden hareketle incelemeye çalıştık. İkinci bölümde de romanları metinler arasıilişkiler, kişiler ve izlekler açısından inceleyerek aralarındaki bağantıları, benzerlik ve farklılıkları saptamaya çalıştık. Ülkemizde bugüne kadar üzerinde ayrıntılı bir araştırma pek yapılmamış olan Julia Kristeva ve onun roman evrenini betimlemeye çalıştığımız bu incelememizin Fransız romanına ilgi duyanlara ve Julia Kristeva' nın romancı yönünü tanımak isteyenlere yardımcı olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT (Resume en Anglais) MASTER THESIS JULIA KRISTEVA'S NOVELISTIC SIDE JULIA KRISTEVA'NIN ROMANCI YÖNÜ Mehmet BAKÎ Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Mükremin YAMAN 1998, Page: 103 Jury: Yrd. Doç. Dr. Mükremin YAMAN The novel is a literary genre which consists of a number of elements. For this reason, it has the power to reflect the human life more coherently than any form of art. We, in our study, have tried to analyze the three novels by contemporary French writer Julia Kristeva, of Bulgarian origin, who significantly contributed to French literature. Being a linguist, psychoanalystic and structuralist, she has also written articles and works on several topics related to feminism and the woman. Her novels we have analyzed here are“les Samouraîs”(fayard, 1990),“le Vieil Homme et les Loups”(Fayard, 1991) and“Possessions”(Fayard, 1996). We have aimed to reveal her novelistic side apart from her literary, linguistic, psychoanalytic and researcher sides.IV Our study consists of two chapters.In the first chapter, we have given a summary of each novel according to the order of publication. Then we have tried to analyze the narrative techniques by structuralist methods. In the second chapter, we have analyzed the novels from the aspects of intertextual relations, characters and themes. Then we have tried to determine the relations, similarities and differences between the novels. We are of the opinion that this work will be of use and help to those who are concerned with Freeh literature and who wish to get acquainted with the novelistic side of Julia Kristeva, on whom a detailed research has not been made in our country so far.