Türkiye'de yayınlanan savaş temalı dizilerin ortaöğretim öğrencilerine etkisi üzerine bir çalışma: Trabzon ili örneği
Posted impact of war TV a study of secondary students in Turkey: Trabzon province case
- Tez No: 726762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Journalism, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında, 15 Temmuz Darbe Girişimi'nden sonra Türkiye'de yayınlanan savaş içerikli televizyon dizilerinin ortaöğretim öğrencileri üzerinde nasıl bir etki yarattığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Savaş içerikli Türk dizilerinin ortaya çıkışı aslında daha eskiye dayanmaktadır fakat 15 Temmuz Darbe Girişimi'nden bu yana artış göstermiştir. Bu dizilerin daha çok ergenlik çağındaki ortaöğretim öğrencilerini etkilediği varsayılmış ve çalışma buna göre şekillendirilmiştir. Çalışmanın ilk üç bölümünde savaş ve medya kavramları arasındaki ilişki kuramsal olarak açıklanmıştır. Sonraki bölümde araştırmanın evrenini oluşturan dizilerin tanıtımı yapılmıştır. Son bölümde ise araştırma verileri analiz edilmiş ve tablolar halinde sunulmuştur. Araştırma, 2020-2021 eğitim-öğretim yılının birinci döneminde Trabzon ilindeki ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan 310 öğrenci ile yürütülmüştür. Hazırlanan ölçek ile savaş temalı televizyon dizilerinin ortaöğretim öğrencileri tarafından nasıl algılandığına, öğrenciler üzerinde bir etkisi olup olmadığına bakılmıştır. Yapılan araştırmanın ardından savaş temalı dizilerin özellikle kişilikleri tam oturmamış olan ergenlik çağındaki bireyleri etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been tried to reveal how the television series with war content broadcast in Turkey after the July 15 Coup Attempt had an effect on secondary school students. The emergence of Turkish TV series about war actually dates back to earlier times, but has increased since the July 15 Coup Attempt. It was assumed that these series mostly affected secondary school students in adolescence, and the study was shaped accordingly. İn the first three chapters of the study, the relationship between the concepts of war and media is explained theoretically. In the next section, the series that make up the universe of the research are introduced. In the last part, the research data were analyzed and presented in tables. The research was carried out with 310 students studying in secondary education institutions in Trabzon in the first semester of the 2020-2021 academic year. With the prepared scale, it was examined how the war-themed television series were perceived by the secondary school students and whether they had an effect on the students. After the research, it was concluded that the war-themed TV series especially affected the adolescents whose personalities were not fully established.