Finansman modeli olarak sukuk ve işleyişi
Sukuk as a financing model and its structure
- Tez No: 726767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER GÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışma da, tarih boyunca süre gelen ticari faaliyetlerin en eski dönemlerinde uygulanmaya başlanan ve günümüzde dahi devam eden muhasebe mesleğinin en eski uygarlıktan başlanarak tarihçesi verilmiştir. İlk çağlarda muhasebenin nasıl geliştiği, nasıl bir yol izlendiği ve diğer medeniyetlerde nasıl bir stratejiyle devam ettiği incelenmiştir. Tarihçesiyle birlikte muhasebe mesleğinin pozitif ve negatif yanlarından ziyade, finansal temel kavramlar ve finansal piyasalar üzerinde durulmuştur. Uluslararası ve İslami finansal sistemlerle birlikte, Müslüman halkın ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Müslüman bilim insanları tarafından geliştirilmiş olan bir sistem kullanılmaktadır. İslami finansal sistemi, Müslümanların dini hassasiyetini göz önünde bulundurarak İslam'a ters düşmeden faiz ve finansal sisteminin dışında yer alan sermayenin finansal kaynaklara eklenerek İslam dininin hassasiyetlerini yaşayan medeniyetlerdeki finansal kaynaklara olan ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamıştır. Tezde sukuk kavramından bahsedilirken aynı zamanda sukukun avantaj ve dezavantajları da ele alınmıştır. Sukuk sisteminden ve bu sistemin çalıştığı piyasalarda yer alan İslami finansal kuruluşlardan bahsedilmiştir. Sukuk'un dayandığı finansal modeller de konu edilmiştir. Tezin son bölümünde ise, kira sertifikaları ve türlerinden kısaca bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the history of the accounting profession, which started to be applied in the earliest periods of the commercial activities throughout history and continues even today, starting from the oldest civilization is given. How accounting developed in ancient times, what kind of path was followed, and what strategy it continued in other civilizations were examined. With its history, rather than the positive and negative aspects of the accounting profession, the focus is on the basic financial concepts and throughout the financial markets. Along with the international and Islamic financial systems, a system developed by Muslim scientists is used to meet the needs of the Muslim people. Considering the religious sensitivity of Muslims, the Islamic financial system aims to meet the needs of the financial resources in civilizations living the sensitivities of the Islamic religion by adding the capital outside the interest and financial system to financial resources without contradicting to Islam. In the thesis, while the concept of sukuk is mentioned, advantages and disadvantages of sukuk are also discussed. The Sukuk system and Islamic financial institutions in the markets achieving this goal are mentioned. The financial models on which Sukuk is based are briefly discussed. In the last part of the thesis, lease certificates and their types are briefly mentioned.